آستارا – ایرنا – فرماندار تالش آبرسانی به اراضی کشاورزی را حق کشاورزان دانست و از تکمیل بازسازی و آبگذاری ۹۰ درصد سردهنه‌های زمین‌های قابل کشت این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا محمد حسین شاهکویی عصر دوشنبه در بازدید از روند مرمت سردهنه اراضی کشاورزی بخش های مختلف تالش گفت: درصد بالایی از مردم شهرستان در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند و باید کمبودها و مشکلات این حوزه به حداقل برسد تا شاهد رضایت حداکثری آنها باشیم.

وی افزود: بیشترین میزان مصرف آب بخش کشاورزی در شهرستان تالش مربوط به شالیزارهاست و هدایت و تقسیم بندی آب از طریق سردهنه ها بیشترین سهم را در آبیاری این اراضی دارد.

شاهکوئی ادامه داد: به ۱۰ سردهنه املاک کشاورزی در اراضی میانده ، آهنگر جوب و شیخ جوب بخش اسالم و بالته کری ، نوحه کران ، میانکوه و نعلبند بخش مرکزی و لواندان ، اگری بوجاق و لپاقاصدق بخش کرگانرود در سیل شهریور ماه ۹۹ بیشترین آسیب وارد شد و در حال بازسازی هستند.

وی با اشاره به موثر بودن لایروبی و بهسازی آب بندان در بهره وری کشاورزی افزود: کشاورزی از نقاط قوت و توسعه کشور محسوب می شود و این شهرستان نیز از تولیدکنندگان مهم کشاورزی در استان گیلان است و باید زمینه افزایش تولید کشاورزی را فراهم کنیم.

فرماندار تالش گفت: سردهنه های اراضی کشاورزی بخش حویق نیز بازسازی شده است و فقط چند سردهنه کوچک باقی مانده که در طی  چند روز آماده و آبگذاری خواهد شد.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۶ هزار هکتار شالیزار در بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.