آستارا – ایرنا – فرماندار و رئیس ستاد مقابله با کرونا در شهرستان آستارا، از نیروی انتظامی خواست با استقرار عوامل از ورود خودرو با پلاک غیربومی از تونل حیران به این شهرستان، به منظور جلوگیری از شیوع کرونا جلوگیری کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عباس صابر روز دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در فرمانداری آستارا گفت: حضور گردشگران و مسافران غیربومی در دهستان حیران آستارا، نگرانی ها از ورود بیماران کرونایی به داخل شهرستان را در پی دارد و باید از ورود هر گونه خودرو با پلاک غیربومی از تونل به سمت آستارا جلوگیری شود.

وی سلامت مردم را در گرو رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه دانست و از بازرسان اصناف خواست تا با مصادیق تخلف بهداشتی در بین مشاغل گروه یک در وهله نخست به شیوه ارشاد و اخطار و سپس با پلمب واحدها برخورد کنند.

او با اعلام کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در میان مردم از رسانه ها خواست: مردم را با تبیین موضوع به رعایت بیشتر دستورالعمل های بهداشتی بخصوص استفاده از ماسک ترغیب کرده و دستگاه های مسئول نیز گشت ها و بازدیدهای میدانی برای پایش بهداشت کرونا و تامین اقلام مصرفی مردم در ماه مبارک رمضان را تشدید کنند.

فرماندار آستارا با فعالیت مشاغل فروش ظروف یکبار مصرف و نوشت افزار به صورت نوبت بندی و تحت نظارت بازرسان موافقت کرد و گفت: آستارا دیر به حالت قرمز کرونایی می رسد و دیرتر از سایر نقاط استان نیز از این حالت خارج می شود چنانکه در پیک قبلی این بیماری بعد از همه شهرستان های گیلان از وضعیت قرمز خارج شد از اینرو مردم باید خطر کرونا را جدی بگیرند.

صابر با اشاره به آغاز طرح مواسات و همدلی برای تهیه و توزیع بسته های معیشتی بین نیازمندان و آسیب دیدگان از کرونا، مسئولان و مدیران را به تامین اقلام مورد نیاز و کمک به سپاه در جهت تهیه بسته های غذایی فراخواند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت قرمز کرونایی این شهرستان از اعمال ۳۲۹ بازدید و پلمب ۲ واحد قلیانسرا و صدور اخطارهای بهداشتی به اصناف از ۲۱ فروردین تا امروز خبر داد.

دکتر فرید بصیری مقدم میزان رعایت پروتکل های بهداشتی را در برخی از دستگاه های اداری در حد پایینی دانست و بر افزایش توجه و اعمال جدی دستورالعمل های بهداشتی از سوی مدیران تاکید کرد.

وی در ادامه گفت: در فروردین ماه تعدادی از اتباع جمهوری آذربایجان که برای امور درمانی به آستارا وارد می شدند در مرز تست و پایش شدند و از ورود ۲ فرد مشکوک به کرونا نیز به شهرستان جلوگیری شد و تست رانندگان کامیون های خارجی تردد کننده در مرز نیز با قوت ادامه دارد.

سرهنگ بهزاد قنبری فرمانده سپاه ناحیه آستارا هم از آغاز مرحله چهارم طرح بیماریابی کرونا موسوم به طرح شهید سردار سلیمانی و طرح مواسات و توزیع بسته های معیشتی بین نیازمندان و آسیب دیدگان از کرونا خبر داد و گفت: با همیاری خیران در ماه مبارک رمضان، پنج هزار وعده غذای گرم نیز به جامعه هدف توزیع می شود.

وی با اعلام فعالیت جدی درمانگاه سیدالشهدا سپاه در کنار مراکز و واحدهای درمانی آستارا نسبت به سهل انگاری در استفاده از ماسک در میان برخی مشاغل بخصوص نانوایی ها انتقاد کرد و نظارت بهداشتی بیشتر بر این صنوف را ضروری دانست.

سرهنگ محمد نمازی فرمانده انتظامی آستارا همچنین از جدی گرفته نشدن منع تردد شبانه از سوی برخی شهروندان گلایه کرد و گفت: با تشدید گشت های مشترک با افراد بی توجه به قانون منع تردد شبانه برخورد می شود.

محسن آهنی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا نیز از اجرای ۲۱ گشت مستقل و ۱۰ گشت و بازرسی مشترک با ادارات مربوطه و بازرسی و کنترل هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در فروردین ماه خبر داد.

شیوع ویروس کرونا در جهان خسارات جانی و مالی برجا گذاشته و بهترین راهکار مقابله با آن ماندن در خانه و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده است.