ایسنا/گیلان معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی گیلان، با بیان اینکه عملیات های آبخیزداری سبب طولانی شدن فرایند نفوذ و جذب جریانات آب از محل نزولات جوی در آبراهه ها و عرصه ها می شود، اظهار کرد: آبخیزداری زمینه ساز پایداری در اقلیم، محیط زیست و منابع طبیعی است.

فریور نقوی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال ۹۹ اقدام به اجرای پروژه های آبخیزداری در هفت شهرستان گیلان کردیم، گفت: در مجموع ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای عملیات های مکانیکی سال گذشته تخصیص یافته است.

وی عملیات های مکانیکی را شامل گابیون بندی، خشکه چین، بندهای چپری و بندهای سنگی – ملاتی دانست و اظهار کرد: این پروژه ها دارای پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی است که در حال حاضر در دست پیگیری هستند.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، همچنین از تخصیص یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای پروژه های احیایی مراتع(عملیات بیولوژیکی) خبر داد و اضافه کرد: پروژه های بیولوژیکی سال ۹۹ پیشرفت صد درصدی دارد.

نقوی، با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۰ میلیارد تومان پروژه آبخیزداری براساس اقلیم استان شناسایی و پیش بینی کردیم، متذکر شد: با تخصیص اعتبار لازم از سوی وزارت جهاد کشاورزی به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، تعداد پروژه های سال جاری گیلان را تعیین خواهیم کرد.

وی با اشاره به نقش آبخیزداری در حفظ و تقویت سفره های آبی زیرزمینی، خاطرنشان کرد: آبخیزداری یک فعالیت کلیدی و راهبردی تلقی می شود که نه تنها برای تداوم کشاورزی گیلان مهم است، بلکه حیات موجودات زنده را تضمین و تامین می کند.

معاون آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه آبخیزداری علاوه بر حفظ آب، حفظ خاک را در دستور کار دارد، گفت: آبخیزداری با استفاده از عملیات های مکانیکی، بیولوژیکی و تلفیقی به صورت بیومکانیکی از آب شویی خاک در اثر نزولات جوی در حد امکان ممانعت می کند.

نقوی، افزایش عمر مفید زیرساخت ها را از دیگر ثمرات آبخیزداری دانست و یادآور شد: آبخیزداری در کنار حفاظت از خاک ارزشمند استان، زیرساخت هایی که در طول آبراهه ها، رودخانه ها و راه ها احداث می شود را از مخاطره نجات می دهد.

وی با بیان اینکه عملیات های آبخیزداری سبب طولانی شدن فرایند نفوذ و جذب جریانات آب از محل نزولات جوی در آبراهه ها و عرصه ها می شود، اظهار کرد: آبخیزداری زمینه ساز پایداری در اقلیم، محیط زیست و منابع طبیعی است.

معاون آبخیزداری گیلان، با اشاره به شیبدار بودن عرصه ها در استان و فاصله کم قله کوه تا دریا، تصریح کرد: آبخیزداری در چنین اقلیمی بسیل مثمرثمر بوده و به کاهش مخاطرات طبیعی و پایداری منابع زیستی کمک می کند.

انتهای پیام