ایسنا/گیلان رییس اداره امور عشایر استان گیلان گفت: مرمت راه‌ها، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و تامین نهاده‌های دامی از جمله اهداف ما برای خدمات دهی به عشایر گیلان است.

حسن همتی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با پرداخت ارزش افزوده و اعتبارات تملک‌سازی در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان به عشایر می‌توان کار مرمت و بازسازی راه های روستایی را انجام داد، گفت: از جمله اهداف ما برای عشایر افزایش تولید، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و تامین نهاده‌های دامی است.

وی با اشاره به وضعیت آماری تعداد کل عشایر استان گیلان افزود: تا سال گذشته حدود ۸۰۰ خانوار در استان گیلان معرفی شده بودند که با چندین نوبت اعتراض در تهران و رسیدگی به این موضوع توانستیم، ۲۱۵۰ خانوار عشایری را برای استان گیلان معرفی و راستی آزمایی کنیم و اکنون به این تعداد خدمات می‌دهیم.

همتی با بیان اینکه تالش، رضوانشهر، ماسال، فومن، شفت، صومعه سرا، رودبار، املش، رودسر و سیاهکل از جمله شهرستان‌های عشایر نشین گیلان هستند، خاطرنشان کرد: محصولات عمده عشایر استان تولید گوشت قرمز و شیر است.

وی میزان تولید گوشت قرمز را حدود ۱۲۲۹ تن و تولید شیر را ۴۲۱۰ تن عنوان کرد و افزود: ارزش ریالی این مقدار گوشت قرمز ۱۲۳ میلیارد تومان و شیر ۴۲ میلیارد و یکصد تومان است.

همتی با اشاره به اینکه ۱۷ درصد گوشت قرمز استان گیلان توسط عشایر تولید می‌شود، گفت: در حال حاضر میزان دام سبک عشایر ۲۰۸ هزار راس و میزان دام سنگین ۶۶۰۰ راس است.

وی پرداخت یکسری تسهیلات زنجیره گوشت، تامین و توزیع نهاده‌های دامی (جو، کنستانتره، سبوس، ذرت) و آبرسانی در مناطق ییلاقی در سال گذشته به ارزش ۸۵۰ میلیون تومان، مرمت راه‌های عشایری که توسط ارزش افزوده شهرستان تالش و ماسال انجام شده، تامین سوخت عشایر (هم کپسول و هم نفت) و بیمه تامین اجتماعی را از مهمترین اقداماتی دانست که در یکسال گذشته برای عشایر استان انجام شده است.

 وی با تاکید بر اینکه راه‌های روستایی باید از طریق ارزش افزوده و اعتبارات استانی تامین شوند، افزود: عشایر فقط ۳۰ درصد راه مناسب دارند که می‌توانند از آن حمل و نقل و رفت و آمد داشته باشند و بقیه راه ها نیاز به ترمیم و تکمیل جاده‌ها دارد.

همتی گفت: در سال گذشته فقط حدود ۵۰ کیلومتر از محل ارزش افزوده و اعتبار استانی برای راه تالش و ماسال، انجام شده است.

رییس اداره امور عشایر استان گیلان افزود: راه این روستاها نیز قبلا احداث شده بود و ما فقط جاده هایی که احتیاج به مرمت، بازسازی و شن ریزی دارند و یا بازسازی جاده ای که ریزش داشته را انجام می دهیم.

همتی در ادامه با اشاره به تحقق بخشیدن به شعار سال اظهار کرد: هدف ما نیز برای عشایر افزایش تولید، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و تامین نهاده‌های دامی است.

وی بیشترین نیاز عشایر را توجه و رسیدگی به راه های روستایی عنوان کرد.

انتهای پیام