رشت-ایرنا- معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به پهلوگیری کشتی حامل نخستین محموله  این کالای جدید جذب شده، شامل ۷۲۲ رول کاغذ در بندر کاسپین گفت: جذب کالاهای متنوع  و شناسایی بازارهای جدید در بنادر  حاشیه خزر، از مهمترین برنامه های منطقه آزاد انزلی در سالجاری است.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه ازاد انزلی امین افقی با اعلام این خبر اظهار کرد:با توجه به توسعه و  تکمیل زیر ساختهای بندری در مجتمع بندری کاسپین و مزیت ها و معافیت های قانونی مناطق آزاد، شناسایی بازارهای جدید از سوی این سازمان در دستور کار قرار گرفته است. 

وی  با بیان اینکه بندر کاسپین یک بندر نسل سوم با حوضچه وسیع ،آبخور بالا و ۵۰۰ هکتار پسکرانه عملیاتی و پشتیبان است، افزود: بر اساس برنامه ریزیهای صورت گرفته در جهت بهره مندی از ظرفیت های اتحادیه اقتصادی اوراسیا، فعالسازی کریدورهای بین المللی عبوری از منطقه و جذب کالاهای جدید و متنوع، شاهد فصل جدیدی در توسعه مراودات تجاری بندری منطقه آزاد انزلی در سالجاری خواهیم بود. 

افقی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد کالاهای وارده از بندرکاسپین کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی کشور است ادامه داد:علاوه بر  تلاش مضاعف و اقدامات قابل توجه سازمان منطقه آزاد انزلی  برای اتصال هرچه سریعتر بندرکاسپین به راه آهن سراسری در نیمه اول سالجاری، با اتمام پروژه اسکله رو_رو و سایر زیرساخت های بندری در حال احداث در بندر کاسپین، ظرفیت های لجستیکی و ترانزیتی این منطقه افزایش می یابد. 

عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی یاد آور شد:با بهره برداری از واحدهای جدید تولیدی شهرک شماره ۲ و احداث شهرک صنعتی شماره ۳ در پسکرانه پشتیبان بندر کاسپین شاهد تنوع  بیشتری در مبادلات تجاری کالا از این مجتمع بندری خواهیم بود. 

 وی به تامین حدود ۹۰ درصد کاغذ مصرفی کشور از طریق واردات اشاره و تصریح کرد:با توجه به مزیت های منطقه آزاد انزلی در مرحله اول  ۷۲۲ رول کاغذ از بندر آستراخان روسیه وارد مجتمع بندری کاسپین شد و پس از طی تشریفات گمرکی در انبارهای مسقف بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی تخلیه شد تا پس از ترخیص بعنوان ماده اولیه جهت استفاده در مراکز چاپ و نشر مورد استفاده قرار گیرد.

افقی با اشاره به تفاهم صورت گرفته در خصوص استمرار واردات محموله های کاغد رول روزنامه از بندر کاسپین تاکید کرد:با توجه به نیاز عمده کشور به واردات کاغذ، و ظرفیت بالای کشور روسیه در تولید کاغذ و محصولات مرتبط با آن، این کالا در فهرست ۳۹۰ قلم ترجیحات اعطایی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرار گرفته است.

 بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی به عنوان یک بندر نسل سوم با مساحت پسکرانه عملیاتی و پشتیبان ۳۵۰ هکتار، با مساحت حوضچه آرامش ۲۲۰ هکتار و طراحی ۱۴ پست اسکله در فاز نهایی، دارای دو موج‌شکن به طول ۲.۶ کیلومتر است که قابلیت پهلوگیری کشتی‌های با آبخور بالا را دارد.

منطقه آزاد انزلی با بهره مندی از ظرفیت های بندر کاسپین و بندرگاه انزلی که در محدوده این منطقه قرار دارند از یک سو به عنوان دروازه تجارت دریایی ایران به اورسیا محسوب می شود و از سوی دیگر استفاده از مزیت‌های اوراسیا در شرایط تحریم می‌تواند فرصتی برای تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی و کالاهای اساسی کشور فراهم سازد و علاوه بر تامین نیاز کشور موجب رونق و توسعه مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر شود.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد شمال کشور است.