ایسنا/گیلان معاون امور بندی و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی، با اشاره به پهلوگیری کشتی حامل نخستین محموله رول کاغذ در بندر کاسپین، گفت: جذب کالاهای متنوع و شناسایی بازارهای جدید در بنادر حاشیه خزر از مهمترین برنامه های منطقه آزاد انزلی در سالجاری است.

امین افقی در جمع خبرگاران، از ورود نخستین محموله رول کاغذ به بندر کاسپین خبر داد و اظهار کرد: با توجه به توسعه و  تکمیل زیرساخت های بندری در مجتمع بندری کاسپین و مزیت ها و معافیت های قانونی مناطق آزاد، شناسایی بازارهای جدید از سوی سازمان منطفه آزاد انزلی در دستور کار قرار گرفته است.

معاون بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی، با بیان اینکه بندر کاسپین یک بندر نسل سوم با حوضچه وسیع، آبخور بالا و ۵۰۰ هکتار پسکرانه عملیاتی و پشتیبان است، افزود: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در جهت بهره مندی از ظرفیت های اتحادیه اقتصادی اوراسیا، فعالسازی کریدورهای بین المللی عبوری از منطقه و جذب کالاهای جدید و متنوع، شاهد فصل جدیدی در توسعه مراودات تجاری بندری منطقه آزاد انزلی در سالجاری خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد کالاهای وارده از بندر کاسپین کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی کشور است، ادامه داد: علاوه بر تلاش مضاعف و اقدامات قابل توجه سازمان منطقه آزاد انزلی  برای اتصال هرچه سریع تر بندر کاسپین به راه آهن سراسری در نیمه اول سالجاری، با اتمام پروژه اسکله رورو و سایر زیرساخت های بندری در حال احداث در بندر کاسپین، ظرفیت های لجستیکی و ترانزیتی این منطقه افزایش می یابد.

افقی یادآور شد: با بهره برداری از واحدهای جدید تولیدی شهرک شماره دو و احداث شهرک صنعتی شماره سه در پسکرانه پشتیبان بندر کاسپین شاهد تنوع بیشتری در مبادلات تجاری کالا از این مجتمع بندری خواهیم بود.

عضو موظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، به تامین حدود ۹۰ درصد از کاغذ کشور از طریق واردات اشاره و تصریح کرد: با توجه به مزیت های منطقه آزاد انزلی در مرحله اول ۷۲۲ رول کاغذ از بندر آستراخان روسیه وارد مجتمع بندری کاسپین و پس از طی تشریفات گمرکی در انبارهای مسقف بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی تخلیه شد تا پس از ترخیص به عنوان ماده اولیه جهت استفاده در مراکز چاپ و نشر مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به تفاهم صورت گرفته درخصوص استمرار واردات محموله های کاغد رول روزنامه از بندر کاسپین، تاکید کرد: با توجه به نیاز عمده کشور به واردات کاغذ و ظرفیت بالای کشور روسیه در تولید کاغذ و محصولات مرتبط با آن، این کالا در لیست ۳۹۰ قلم ترجیحات اعطایی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرار گرفته است.

انتهای پیام