ایسنا/گیلان معاون پشتبانی بنیاد مسکن کشور، با اشاره به روند احداث زورخانه امام علی(ع) رشت، گفت: پروژه مذکور تاکنون از لحاظ فنی و اجرایی به خوبی پیش رفته و در زمره پروژه‌های مناسب حوزه ورزش باستانی در کشور به شمار می آید.

هادی درفشی در حاشیه بازدید از پروژه در حال احداث زورخانه امام علی(ع) رشت و روند بازسازی و مرمت مسجد صفی رشت و مسجد اردبیلیان، با اشاره به پیشینه درخشان گیلان در ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای و پیشرو بودن استان در این بخش، اظهار کرد: ورزش زورخانه ای و پهلوانی بسیار مقدس است و ورود به زورخانه حالت عبادت در مسجد را دارد.

وی با بیان اینکه ورزش های زورخانه ای و پهلوانی ریشه در تاریخ و فرهنگ ما دارد، بر ضرورت احیای ورزش های ایرانی و اسلامی تاکید کرد و گفت: ورزش زورخانه ای آداب و سنتی خاص دارد که از پهلوانان افسانه‌ای و باستانی ایران الهام گرفته است.

معاون پشتیبانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور تصریح کرد: پروژه مذکور تاکنون از لحاظ فنی و اجرایی به خوبی پیش رفته و در زمره پروژه‌های مناسب این حوزه در کشور به شمار می آید.

درفشی با اشاره به مسجد صفی و مسجد اردبیلیان، ادامه داد: مساجد علاوه بر اینکه مکانی برای عبادت و بندگی خداست، مکانی برای تبلیغ و ارشاد و هدایت مردم و عرضه کردن قوانین الهی و آشنا نمودن مردم با آن است.

وی مسجد را به عنوان پایگاه اجتماع مردم و زمینه ساز ایجاد وحدت و همبستگی هرچه بهتر و بیشتر در میان اقشار مختلف جامعه اسلامی دانست و خواستار تسریع در مرمت این بناها شد.

محمد اکبرزاده، مدیرکل بنیاد مسکن گیلان نیز، اظهار کرد: عملیات اجرایی سالن بین المللی ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای امام علی(ع) رشت سال گذشته در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع و با زیربنای ۸۳۰ مترمربع با استفاده از الگوی معماری سنتی گیلان و ورزش باستانی با برآورد اولیه ۱۶۰ میلیارد ریال آغاز شد.

وی با بیان اینکه مجموعه مذکور، دارای سالن اصلی با ظرفیت ۳۲۰ نفر، فضای اداری و مدیریت ورزش‌های باستانی و زورخانه ای و سیستم سرمایش و گرمایش استاندارد و مدرن است، افزود: پیشرفت فیزیکی این پروژه ۳۶ درصد است. اسکلت فلزی پروژه با پیشرفت ۹۰ درصدی مونتاژ شده و فقط سازه گنبد مانده که باید در محل مونتاژ گردد.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان تصریح کرد: کلیه قطعات چوبی، متال دک و تاسیسات برقی و مکانیکی تهیه شده و طبق برنامه کار پروژه به تمام خواهد رسید و تمامی استانداردهای زورخانه بین المللی در این پروژه لحاظ گردیده است.

اکبرزاده همچنین به روند بازسازی و مرمت مسجد صفی و مسجد اردبیلیان رشت اشاره کرد و یادآور شد: پروژه مسجد صفی از محل اعتبارات بلاعوض بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مبلغ ۸۵ میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی ۵۱ درصد در حال اجرا است.

وی مسجد صفی را هویت دینی و فرهنگی مردم رشت بیان کرد و روند مرمت این پروژه را مثبت ارزیابی دانست و گفت: امیدوارم برنامه ریزی برای تسریع در مرمت این بنای تاریخی انجام شود و هر چه زودتر شاهد بهره برداری از آن باشیم.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان، با بیان اینکه اعتبار پروژه مرمت مسجد اردبیلیان رشت نیز از محل اعتبارات بلاعوض بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مبلغ ۲۵ میلیارد ریال تامین شده است، عنوان کرد: این پروژه با پیشرفت فیزیکی ۵۳ درصد در حال مرمت است.

وی اضافه کرد: کار مربوط به سربندی در حال انجام است و کلیات کار تاسیساتی برنامه ریزی و کاشی های قدیمی پروژه در کارگاه احیای مصالح سنتی ترمیم شده است.

انتهای پیام