رشت – ایرنا – فرماندار شهرستان رشت گفت: رفع مشکلات حوزه پسماند بدون فرهنگ سازی، آموزش مردم و مشارکت آنان امکان پذیر نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی فتح اللهی روز پنجشنبه در جلسه کارگره مدیریت پسماند شهرستان رشت با مهم دانستن فرهنگ سازی در حوزه پسماند اظهار داشت: اینکه بدون مشارکت مردم تنها شهرداری ها، دهیاری ها و محیط زیست مشکلات این بخش را مرتفع کنند، امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه در رفع مشکلات پسماند باید آموزش های لازم به مردم در زمینه تفکیک زباله از مبدا و کاهش تولید زباله ارایه شود، خاطر نشان کرد: آموزش در هر کاری باید جزء اولویت های نخست باشد در غیراینصورت نباید انتظار نتایج موفق را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه به آموزش و فرهنگ سازی در بخش پسماند باید توجه جدی شود، اضافه کرد: اگر مشارکت مردم را ارتقاء دهیم، هزینه را نیز کاهش داده ایم لذا به نقش مردم برای کاهش و رفع مشکلات حوزه پسماند اهتمام شود.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اجرای طرح “جمع آوری کاغذهای باطل” در سال ۹۸ در شهرستان تالش که توسط یک فرهنگی مطرح شده بود، بیان داشت: از محل کاغذ باطله یک مدرسه در سال ۹۸ در این شهرستان احداث و به بهره برداری رسید.

فتح الهی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه رفع مشکلات در منطقه سراوان “محل دفن زباله”  باید دغدغه مسئولان مربوطه باشد، خاطر نشان کرد: اگر در این بخش خوب عمل نکنیم، یک اتفاق زیست محیطی تبدیل به اتفاق امنیتی می شود.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه تمامی تصمیمات باید با زمانبندی باشد، اظهار داشت: تصمیمات زمانبندی شده نیز باید عملیاتی شود ضمن اینکه نباید با دستگاهی که در انجام تصمیمات همکاری نمی کند، تعارف داشته باشیم.

جنگل های سرسبز منطقه سراوان شهرستان رشت بیش از سه دهه است با انبوهی از زباله ها، انباشته شده که  ارتفاع آن به  ۹۰ متر هم رسیده و روزانه یک هزار و ۱۰۰ تن زباله در این منطقه دفع می شود.