رشت – ایرنا- رئیس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان انتقال خون گیلان چگونگی فعالیت مراکز اهدای خون در دهه اول ماه مبارک رمضان را اعلام کرد.

دکتر گیتی ایزدی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : مرکز انتقال خون رشت در میدان فرهنگ از شنبه تا پنجشنبه صبح ها از ساعت هشت صبح تا ۱۴ و عصرها از ساعت ۳۰: ۱۷ تا ۲۲ و جمعه ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ برای خونگیری فعال است.

وی بیان داشت: مرکز انتقال خون لاهیجان شنبه تا پنجشنبه صبح ها از ساعت ۸ تا ۱۴ و عصرها پس از افطار تا ۲۳:۳۰ مراکز انتقال خون شهرستان های بندرانزلی، تالش، آستارا، فومن، لنگرود و رودسر شنبه تا پنجشنبه از ساعت هشت صبح تا ۱۲ و مرکز انتقال خون شهرستان املش سه شنبه ۳۰: ۹ صبح تا ۳۰: ۱۳ آماده خونگیری است.

وی خاطر نشان کرد: سامانه ثابت خونگیری در میدان شهرداری رشت شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ و اتوبوس ثابت خونگیری در میدان یخسازی رشت شنبه تا پنجشنبه صبح ها از ساعت ۹ تا ۱۳ برای خونگیری فعال است.

رئیس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان انتقال خون گیلان اظهار داشت: به دلیل پایین بودن طول عمر برخی از فرآورده های خونی از جمله پلاکت؛  انتقال خون نیازمند دریافت خون به صورت مستمر و روزانه است.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مورد مصرف قرار می گیرند.  

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و  آمار بالای تصادفات، جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.