رشت – ایرنا – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان از ثبت نام ۱۴ هزار و ۱۸۷ داوطلب عضویت در شورای اسلامی روستایی گیلان خبر داد و گفت : از این تعداد هشت هزار و ۱۹۲ نفر معادل ۵۸ درصد داوطلبان به صورت حضوری و با مراجعه به بخشداری ها ثبت نام کردند.

به گزارش ایرنا، “محمود قاسم نژاد” شامگاه دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : پنج هزار و ۹۹۵ نفر معادل ۴۲ درصد دیگر از داوطلبان نیز طریق درگاههای الکترونیکی برای ثبت نام اقدام کردند.

وی با بیان اینکه ۹۳ درصد از کل داوطلبان انتخابات شوراهای روستایی با تعداد ۱۳ هزار و ۲۱۱ نفر مرد و هفت درصد آنان با تعداد ۹۷۶ نفرشان بانوان هستند، عنوان کرد : شرکت بانوان در این دوره نسبت به دوره پنجم ۲ درصد و نسبت به دوره چهارم انتخابات شوراها یک درصد افزایش دارد.

وی اضافه کرد : همچنین میزان مجموع حضور داوطلبان در این دوره نسبت به دوره پنجم حدود چهار درصد و نسبت به دوره چهارم ۵/۲ درصد افزایش یافته است و در این دوره شاهد استقبال بیشتر مردم برای ثبت نام نسبت به ۲ دوره اخیر هستیم.

وی کل روستاهایی که انتخابات در آنجا برگزار می شود را دو هزار ۱۷۲ روستا اعلام کرد و گفت: در واقع در گیلان ۲ هزار ۱۷۲ حوزه انتخابی در انتخابات شوراهای اسلامی روستاها وجود دارد و از این میان ۸۹ روستا دارای شورای اسلامی ۵ نفره و ۲ هزار ۸۳ روستا دارای شورای اسلامی سه نفره است.

قاسم نژاد تاکید کرد : گیلان۶ هزار ۶۹۴ کرسی شورای روستایی خواهد داشت.

 معاون استاندار گیلان تصریح کرد : بررسی صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی روستا در هیات اجرایی از  ۱۹ فروردین آغاز شده و تا ۱۵ اردیبهشت به مدت ۲۸ روز ادامه دارد و پس از بررسی صلاحیت توسط هیات اجرایی، هیات های نظارت شهرستان از ۲۱ فروردین تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ به مدت ۴۲ روز صلاحیت داوطلبان را بررسی می کند.

وی ادامه داد : همزمان با ثبت نام داوطلبان عضویت شورای اسلامی روستایی ثبت نام کاندیداهای میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در شهرستان آستانه اشرفیه انجام شد و  ۴۵ نفر در این حوزه انتخابی ثبت نام کردند. از این تعداد ۴۳ نفر مرد و  ۲ نفر زن هستند که بررسی صلاحیت این داوطلبان در هیات اجرایی شهرستان به پایان رسیده و در اختیار هیلت های نظارت قرار داده شده است.

وی خاطر نشان ساخت : هیات نظارت استان از تاریخ ۳۱ فروردین تا ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ به مدت ۲۰ روز بررسی صلاحیت این کاندیداها را انجام می دهد.

لازم به ذکر است ثبت نام داوطلبین ساعت ۱۲ شب گذشته پس از هفت روز مهلت تعیین شده بارگذاری مدارک در سامانه جامع انتخابات به اتمام رسید.