ایسنا/گیلان فرماندار لنگرود، به تعویق افتادن ازدواج و فرزندآوری و مهاجرت جوانان به واسطه بیکاری را از جمله عواملی دانست که موجب غالب شدن درصد سالمندی استان شده و گفت: اگر اشتغال آفرینی صورت گیرد، علاوه بر حل مشکلات اقتصادی جامعه، شاهد ساماندهی جمعیت و سالمندی خواهیم بود.

رحیم حیدری در شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان لنگرود، پدیده سالمندی را از جمله حقایق جوامع بشری دانست که خواه و ناخواه با آن مواجه خواهیم شد و اظهار کرد: سالمندی مختص جامعه ایران نیست و جوامع غربی نیز با افزایش سالمندان مواجه هستند.

وی با بیان اینکه اگر آمادگی لازم برای مواجه شدن با سالمندی را داشته باشیم می توانیم برنامه ریزی هدفمند و نظام مند کنیم، افزود: بدون آمادگی و برنامه ریزی، سالمندی به معضل اجتماعی تبدیل می شود.

فرماندار لنگرود، سالمندان را سرمایه اجتماعی دانست و تصریح کرد: سالمندان عمر و جوانی خودشان را برای بهبود وضعیت کشور و مردم عرضه کردند و اکنون حضور آنان مایه آرامش جامعه است لذا خانواده های دارای سالمند باید قدردان این نعمت باشند.

حیدری، با بیان اینکه باید سبک زندگی خودمان را براساس روابط انسانی و عاطفی تنظیم کنیم، گفت: به برکت دین مبین اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی، سبک زندگی مردم جامعه مبتنی بر فرهنگ تکریم سالمندان است.

وی با اشاره به نحوه برخورد جامعه جهانی با سالمندان به ویژه کشورهای داعیه دار تمدن در حوزه مقابله با کووید۱۹، اضافه کرد: بسیاری از کشورهای غربی سالمندان را رها کردند، زیرا امکان رسیدگی به آنان را نداشتند، اما دین مداری و اخلاق مداری متولیان نظام اسلامی موجب شده شاهد مرگ و میر کم سالمندان در مراکز نگهداری باشیم.

فرماندار لنگرود، با بیان اینکه پدربزرگان و مادربزرگان همواره در فرهنگ ما دارای شان و منزلت هستند، تصریح کرد: کارگروه های تخصصی شورای ساماندهی امور سالمندان تشکیل شود تا با کار کارشناسی، مصوبات کارآمد داشته باشیم.

حیدری، با اشاره به تکلیف قانونی شهرداری ها و دهیاری ها برای مناسب سازی اماکن و فضاها جهت دسترسی آسان معلولان و سالمندان، خاطرنشان کرد: به واسطه ارتقای سواد فرهنگی و اجتماعی و افزایش سطح بهداشت جامعه، امید به زندگی از ۵۰ سال به ۷۰ تا ۷۵ سال رسیده است.

وی تکریم سالمندان را جزو بن مایه های دینی و فرهنگی جامعه ایرانی دانست و یادآور شد: باید شرایط را برای ارتقای سلامت جسمی و روانی سالمندان فراهم کنیم؛ همچین وظیفه احیا و تقویت فرهنگ تکریم سالمندان در جامعه را داریم.

این مقام مسئول، به تعویق افتادن ازدواج و فرزندآوری و مهاجرت جوانان به واسطه بیکاری را از جمله عواملی دانست که موجب غالب شدن درصد سالمندی استان شده و گفت: اگر اشتغال آفرینی صورت گیرد، علاوه بر حل مشکلات اقتصادی جامعه، شاهد ساماندهی جمعیت و سالمندی خواهیم بود.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری نشست های تکریم و هم اندیشی با بازنشستگان ادارات، اظهار کرد: شهرداری ها و دهیاری ها برنامه ریزی های لازم برای مناسب سازی را در پروژه های عمرانی لحاظ کنند.

انتهای پیام