رشت-ایرنا-استاندار گیلان با تأکید بر اینکه موضوع مدیریت پسماند باید اولویت شهرداران و دهیاران در سال جدید باشد گفت : در حال جذب ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این بخش هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع روز یکشنبه در نشست مجازی کارگروه مدیریت پسماند گیلان با حضور فرمانداران شهرستان ها به اختصاص ۱۸۸ میلیارد تومان اعتبارات در حوزه مدیریت پسماند طی سه سال اخیر به ویژه در سال های ۹۸ و ۹۹ اشاره و خاطرنشان کرد: انجام مطالعات منطقه‌ای برای مدیریت اصولی پسماند و کاهش محل‌های دفن زباله را ضروری خواند .

وی تصریح کرد: باتوجه به همراهی مطلوب دستگاه های نظارتی، انتظار می رود فرمانداران و شهرداران در تکمیل پروژه های در دست اجرا این حوزه با جدیت اهتمام داشته باشند تا براساس زمانبندی پیش بینی شده، عملیاتی شوند.

وی متذکر شد: متناسب با پرداخت هزینه ارائه خدمات اجتماعی از سوی مردم، باید خدمات مناسب و با کیفیت به مردم ارائه شود تا محیط زیست، قابلیت و کیفیت بالاتری برای زندگی داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم آغاز مدیریت پسماند از منازل بیان کرد: فرهنگ جمع گرایی به جای فرهنگ فردگرایی در جامعه بایستی نهادینه شود زیرا تا زمانیکه روحیه کار جمعی و گروهی از کودکی در جامعه و در فرهنگ مردم نهادینه نشود؛ به سطح قابل قبولی از توسعه‌یافتگی نخواهیم رسید.

وی بر ضرورت اجرای طرح جامع آموزش و برگزاری جلسات منظم مدیریت پسماند در سطح شهرستان ها با جدیت تأکید و اضافه کرد: اقدامات گزارش شده در جلسه امروز امیدوارکننده بود اما با توجه به اهمیت موضوع مدیریت پسماند در سال جاری، علاوه بر برگزاری انتخابات و کرونا، باید از فرصت فصل های بهار و تابستان در تسریع اجرای طرح ها بهره گیری شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها عمدتاً با درآمدهای دریافتی از مردم، عهده دار وظایف گوناگون هستند، افزود: متناسب با پرداخت هزینه ارائه خدمات اجتماعی از سوی مردم، باید خدمات مناسب و با کیفیت به مردم ارائه و تلاش شود تا محیط زیست، قابلیت و کیفیت بالاتری برای زندگی داشته باشد و تمامی مسئولان موظفند وظایف محوله خود را به بهترین وجه انجام دهند.

وی تصریح کرد: بهره گیری از مشارکت مردم، توانمندی فعالان مدنی و تشکل‌های مردم نهاد و بخش خصوصی استان که دانش بالایی در بحث مدیریت پسماند دارند، باید بیش از گذشته مورد توجه باشد و زمینه نقش آفرینی فزون تر سمن های فعال، فراهم شود و حضورشان، نمادین نباشد.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: موضوع مدیریت پسماند و تفکیک زباله از مبدأ، تکمیل پروژه های در دست اجرا، طرح مدیریت پسماند روستایی، آموزش نیروی انسانی، تجهیز ماشین آلات حمل زباله و دفن بهداشتی زباله ها در سال ۱۴۰۰ باید اولویت شهرداران و دهیاران باشد.

وی ادامه داد: تا زمان حاضر در ۳۱ روستای شهرستان رشت طرح مدیریت پسماند روستایی (مپ) اجرایی شده که باید در تمامی شهرستان های استان با همت مضاعف عملیاتی شود.

وی با اشاره به افزایش ماشین آلات در حوزه مدیریت پسماند تاکید کرد: در حوزه پسماندهای عادی شهری و روستایی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید با انجام مطالعات منطقه‌ای به سمت مدیریت اصولی پسماند و کاهش محل‌های دفن گام بردارند و از تعدد محل‌های دفن زباله در سطح استان که باعث آسیب به محیط زیست است، جلوگیری شود.

نماینده عالی دولت در گیلان، کشاورزی را یکی از محورهای توسعه اقتصادی استان عنوان و خاطرنشان کرد: فرآوری و بازیافت پسماندهای کشاورزی نیز می تواند گام موثری در ایجاد درآمد و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی باشد که انتظار می رود فرمانداران با بررسی دقیق، از سرمایه گذاران متقاضی فعالیت در این حوزه حمایت کنند.

وی یادآور شد: کرونا در کنار تمامی آسیب هایی که برای حوزه های مختلف ایجاد کرد؛ اما سطح بهداشت در جامعه را در اقشار گوناگون ارتقاء بخشید و باید از این بستر در حوزه مدیریت پسماند نیز بهره ببریم.

نماینده عالی دولت در گیلان به افزایش تولیدات و مصرف اقلام بهداشتی در سطح کشور و استان به ویژه در مطب پزشکان و درمانگاه ها اشاره و اضافه کرد: تمامی تولیدکنندگان اقلام پزشکی و مصرف کنندگان خاص باید نسبت به بی‌خطرسازی پسماندها، اقدام و دستگاه‌های مرتبط در این حوزه با تولیدکنندگانی که قوانین و مقررات مربوطه را رعایت نمی‌کنند، برخورد قاطعی انجام دهند.

در این جلسه گزارش مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند استان از آخرین پروژه های در دست اجرا، گزارش اقدامات شهرداری رشت از روند اجرای پروژه های تفکیک از مبدأ، زباله سوز، کودآلی و سیستم تصفیه شیرابه، گزارش دانشگاه علوم پزشکی از روند مدیریت پسماند پزشکی و گزارش فرمانداران آستانه اشرفیه و رودبار از تجمیع مراکز دفن و مدیریت پسماند ارائه شد.

گیلان با محیط زیست زیبا و شکننده سالها است که از مشکلات زیست محیطی و عدم مدیریت صحیح پسماند و فاضلاب رنج می برد.

اغلب مراکز دفع زباله در گیلان در کنار رودخانه های مهم ، تالابها و دریای خزر قرار دارد و خاک و آب منطقه را آلوده می کند.