رشت – ایرنا – استاندار گیلان با بیان اینکه گیلان در معرض قرارگیری در شمار استانهای با شتاب بسیار تند اوج گیری کروناست، گفت :تصمیم ستادملی مقابله با کرونا مبنی بر تعطیلی مشاغل باید به دقت اجرا شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع شنبه شب در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با بیان اینکه اجرای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تعطیلی مشاغل براساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت های کرونایی پیام مهمی را به مردم و مسئولان برای رعایت بیشتر دستورالعمل ها ارائه می کند، افزود: فرمانداران، اتحادیه های صنفی، کمیته امنیتی و انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی با همکاری بسیج و سمن ها بر رعایت الزامات طرح جامع بویژه توسط اصناف نظارت کرده و مطابق با قانون، با متخلفان برخورد شود.

وی عنوان کرد : مهمترین دلایل ارائه شده در رابطه با وضعیت موجود در افزایش ابتلا و بستری بیماران کووید ۱۹ در کشور توسط وزارت بهداشت در ستاد ملی ، انتقال ویروس جهش یافته انگلیسی از کشور عراق، رعایت نکردن جدی پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی، شکل گیری اجتماعات، خریدهای پرشمار شب عید و دیدوبازدیدها و سفرهاست.
وی هم‌صدایی در میان مسئولان و خدمتگزاران و تلاش مضاعف برای مهار این بیماری را موجب زنده نگه‌داشتن امید در دل مردم دانست و عنوان کرد :  با یادآوری شرایط دشوار پیشین طی سال گذشته، همچنان بهترین و موثرترین راه مقابله و مهار این همه‌گیری، رعایت توصیه های بهداشتی، پرهیز از شکل گیری دورهمی ها، تجمعات و نیز ترددهای غیرضروری است و انتظار داریم مردم و مسئولان این موارد را به دقت مراعات کنند تا میزان رعایت دستورالعمل ها افزایش یابد.
نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید براینکه باید در سخت ترین شرایط هم موضوعات را با جدیت دنبال و مدیریت کنیم، گفت: تمهیدات لازم ازجمله افزایش تخت های بیمارستانی در بخش‌های دولتی و خصوصی، افزودن اکسیژن سازها و دیگر امکانات برای آمادگی مقابله با بیماری اندیشیده شده تا حتی یک بیمار نیز بدون تخت نماند. 

استاندار گیلان انجام اقدامات اقناعی با تولید محتوای مبتکرانه توسط رسانه ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این زمان  رسانه‌ها نقش پر رنگی در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌افزایی عمومی دارند و انتظار است، کمیته فضای مجازی ستاد استانی مدیریت کرونا نسبت به تولید محتوای رسانه‌ای اثربخش در زمینه ضرورت پرهیز از عادی‌انگاری اقدام کنند.
وی بار دیگر لزوم در پیش گرفتن سبک زندگی جدید متناسب با الزامات کرونایی و نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه را متذکر و یادآور شد: تغییر رفتار اجتماعی و برگزیدن سبک زندگی جدید از جمله خرید اینترنتی و دید بازدید از طریق تماس تصویری و مجازی به جای حضوری، راه اصلی مقابله با کرونا و قطع چرخه زنجیره انتقال بیماری است.
 زارع با بیان اینکه تزریق واکسن به اقشار مختلف جامعه براساس سند ملی واکسیناسیون اجرایی می شود، اظهار کرد: مهلت پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا نیز در جهت حمایت از متقاضیان این بخش تا شهریور ماه امسال تمدید شد.
 وی در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت روز ملی فنآوری هسته ای و شهدای این عرصه و پاسداشت تلاش‌های صورت گرفته برای نیل به افتخارات ممتاز در این حوزه گفت: فنآوری هسته ای، نماد خودباوری، استقلال علمی و و تداعی‌گر عزت و اقتدار جوانان این مرز و بوم در عرصه‌های علمی است.
استاندار گیلان همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهید صیاد شیرازی که نامی بلند نه فقط در ارتش بلکه در نیروهای مسلح کشورمان و دفاع مقدس دارد، افزود: از این قهرمان بزرگ به‌عنوان فردی که در مسیر مبارزه، جهاد و دفاع از آرمان‌های بلند ایران اسلامی گام هایی استوار برداشت، یاد می شود.
در این جلسه هریک از رئیسان کارگروه های ذیل ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا به بیان گزارشی از اقدامات صورت گرفته و تمهیدات لازم در حوزه های مختلف ارائه کردند.