رشت _ ایرنا _ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: محدودیت های تردد و تعطیلی اصناف مورد بر اساس دستورالعمل ستاد کرونا اجباری است و باید مورد توجه قرار گیرد و مردم باید نسبت به رعایت این محدودیت ها اهتمام کنند.

دکتر آبتین حیدرزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در شهرهای قرمز گروه های شغلی ۲، سه و چهار و در شهرهای نارنجی گروه های شغلی سه و چهار حتما باید تعطیل شوند، خاطر نشان کرد: این دستورالعمل از روز گذشته اجباری شده است و برای حفظ سلامت و جان مردم ضروری است.

وی عنوان کرد : گروه های یک شغلی مشاغل ضروری از جمله فروشگاه های مایحتاج عمومی، نانوایی ها و  تعمیرگاه ها می باشند که می توانند فعال باشند.

وی با بیان اینکه در شهرهای قرمز کافه ها و رستوران باید تعطیل شده و به صورت بیرون بر خدمات ارایه کنند، اضافه کرد: رستوران ها و مکان های تجمعی مهمترین محل آلودگی در انتشار ویروس کرونا در کل دنیا هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی پیشکیری از انتشار ویروس کرونا اظهار داشت: همشهریان تنها برای کارهای اضطراری از شهر خارج شوند و حتی المقدور در بین شهرستان های استان جابجایی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ١٧٠ بیمار جدید مبتلا به کووید ١٩ در بیمارستان های گیلان بستری شدند، اظهار داشت: هم اکنون ۷۵۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های استان بستری بوده که از این تعداد ٩٠ نقر بدحال هستند.

وی یادآور شد: هم اکنون شهرستان های رشت، رودسر، املش، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رودبار، بندرانزلی، صومعه سرا،  فومن، تالش،  آستارا و خمام در استان گیلان قرمز و سیاهکل، شفت، ماسال و رضوانشهر نیز نارنجی هستند که به سمت قرمز می روند.

بر اساس آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان؛ تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۴ هزار و ۲۳۲ نفر رسید و  مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۴۹ هزار و ۷۸ نفر رسید.