ایسنا/گیلان استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت پایش مستمر فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و رسیدگی سریع بانک‌ها به پرونده‌های پرداخت تسهیلات اشتغال، گفت: ۸۹ درصد از تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا  در استان جذب شده، بانک‌ها هرچه سریع‌تر نسبت به پرداخت مابقی تسهیلات اقدام کنند.

ارسلان زارع امروز در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان که ۲۳ مدیر دستگاه اجرایی نیز به صورت ارتباط تصویری در جلسه حضور داشتند؛ به اثرات مخرب کرونا بر اقتصاد و اشتغال اشاره و اظهار کرد: بخشی از مشاغل و خدمات به ویژه در حوزه گردشگری با شیوع کرونا دچار آسیب شدند که لازم است در جهت حل مشکلات واحدهای فعال در این بخش و بیکاری موقت شاغلان آن، اقداماتی موثر صورت گیرد.

وی پرداخت تسهیلات حمایتی دولت را اقدامی در جهت کاهش آسیب‌های ناشی از کرونا خواند و افزود: خوشبختانه در پرداخت تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، گیلان رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده و در تحقق این مهم تلاش و هم افزایی فرمانداران، مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل نقش موثری داشته است.

وی با بیان اینکه ۸۹ درصد از تسهیلات مذکور در استان جذب شده، به تعدادی از پرونده‌های باقیمانده نزد بانک‌ها اشاره و تاکید کرد: هرچه سریع‌تر نسبت به پرداخت تسهیلات این تعداد اقدام شود.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم هم افزایی برای حل مشکلات حوزه تولید و توسعه اشتغال، نیل به اهداف استان در حوزه‌های مذکور را یادآور شد و گفت: لازم است بانکهای عامل، موضوع تخصیص اعتبارات مرحله پنجم تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری را پیگیری کنند.

نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر لزوم برنامه ریزی مدیران دستگاه‌های اجرایی جهت برقراری پیوند حلقه‌های مفقوده بین شاغلان مشاغل خانگی و واحدهای پشتیبان، به اهمیت توسعه مشاغل خانگی در کاهش نرخ بیکاری و گسترش فضای کسب و کار اشاره کرد و افزود: باید پیگیری‌های لازم در جهت تسریع در پرداخت تسهیلات این بخش و نیز رفع موانع فعالیت پشتیبان‌ها صورت گیرد.

زارع، ثبت دقیق اشتغال ایجاد شده استان در سامانه رصد وزارت کار و راستی آزمایی آن را امری مهم خواند و گفت: پایش مستمر بنگاه‌های اقتصادی از سوی دستگاه‌ها و جلوگیری از تشکیل بحران کارگری با ارائه ساز و کار قانونی، یک ضرورت است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: استقرار دبیرخانه اوراسیا در گیلان و تمرکز بر روی صادرات و بازاریابی محصول بویژه در این اتحادیه اقتصادی، بنادر صادراتی و نیز فعالان بخش خصوصی استان از ظرفیت‌های ارزشمندی به شمار می‌آیند که باید نسبت به بهره‌گیری مطلوب از آنها گام برداشت.

وی با اشاره به رشد صادرات محصولات کشاورزی گیلان و افزایش سهم صادراتی استان از ۹.۷ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۲۰.۶ درصد در سال ۱۳۹۸، بر ضرورت کیفیت بخشی کالا و خدمات در حوزه صادرات از مبادی گیلان تاکید کرد و گفت: ضمن کیفی سازی جریان تولید، باید به موضوعاتی همچون توسعه صنایع تکمیلی، تبدیلی و بسته بندی و نیز برندسازی که ارتقا ارزش افزوده را به دنبال دارد، توجه کرد.

زارع، تقویت کمی و کیفی جبهه تولید در این بخش را موجب توسعه پایدار اقتصاد کشاورزی خواند و بیان کرد: باید پیوند صنعت و کشاورزی را تحکیم بخشیم.

استاندار گیلان برنامه ریزی برای توسعه صادرات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را موضوعی مهم خواند و بر لزوم شناسایی فرصت‌ها و ظرفیت‌های صادراتی استان به ویژه کالا و خدمات انحصاری تاکید کرد.

وی فعال‌سازی واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد را در مسیر خودکفایی اقتصادی استان و توسعه فضای کسب و کار از الزامات دانست و تصریح کرد: باید با رویکرد نقشه راه صادرات بویژه به مقصد اوراسیا، بکوشیم امنیت سرمایه گذاری در همه بخش‌ها، تقویت و از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی برای افزایش سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف دعوت به عمل آید.

انتهای پیام