رشت – ایرنا – جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا در گیلان از بازگشت محدودیت های کرونایی به استان خبر داد و گفت: با اوج گیری کرونا و با توجه به تصمیمات ستاد ملی کرونا از فردا (شنبه) مشاغل و اصناف به جز گروه اول در اکثر نقاط استان به مدت دو هفته همپای سایر نقاط کشور تعطیل می شوند.

محمود قاسم نژاد جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در شرایط کنونی به غیر از شهرهای رضوانشهر، ماسال، شفت و سیاهکل که وضعیت نارنجی دارند، همه شهرهای گیلان در وضعیت قرمز بسر می برند.

وی عنوان کرد: بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا این تعطیلی ها از ۲۱ فرورودین ماه به مدت دو هفته در شهرهای قرمز اعمال می شود و به غیر از  مشاغل گروه اول که خدمات آنها برای مردم به طور مستمر ضروری است سایر مشاغل گروه دوم و سوم و چهارم تعطیل هستند.

وی با بیان اینکه اعمال نظارت بر اجرای این محدودیت ها توسط دستگاههای مربوطه به طور جدی انجام می شود، اظهار کرد : کمیته امنیتی، انتظامی ستاد کرونا استان نیز نظارت عالیه بر این امر را برعهده دارد و در صورت تخلف مشاغل مشمول، آنها به مدت دو هفته پلمپ می شوند.

قاسم نژاد درباره نحوه حضور کارکنان ادارات نیز گفت: در شهرهایی با وضعیت قرمز کرونایی دستگاههایی که خدمات ضروری انجام می دهند، می توانند  ظرفیت ۵۰  درصد از کارکنان شان را در اختیار داشته باشند.

 جانشین رئیس ستاد مدیریت و مقابله با کرونا در  گیلان اضافه کرد: در سایر ادارات  نیز در شهرهایی که وضعیت قرمز دارند یک سوم از کارکنان شان می توانند برای خدمت رسانی به مردم حضور داشته باشند.

وی اظهار داشت: همچنین در شهرهای قرمز برخی از افردی که حفاظت فیزیکی در ادارات و ساختمان ها را عهده دار هستند ، می توانند حضور داشته باشند.

قاسم نژاد افزود : در چهار شهر نارنجی دو گروه شغلی یک و دو می توانند فعالیت داشته باشند و چنانچه شرایط بهبود پیدا کند وضعیت برای اصناف و ادارات با گشایش و رفع محدودیت ها همراه خواهد بود.

وی درباره تردد خودروها باتوجه به وضعیت کرونایی تصریح کرد: ورود خودروها از شهرهای زرد و نارنجی به شهر قرمز ممنوع است؛ ضمن آنکه  از شهر قرمز هم خودروها نمی توانند به شهرهای نارنجی، زرد و آبی تردد داشته باشند.

جانشین رئیس ستاد مدیریت و مقابله با کرونا در گیلان خاطر نشان کرد: اگر در شهر قرمز پلاک غیر بومی تردد کند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهد شد و در شهرهای نارنجی پلاک های غیر بومی ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.