رشت- ایرنا-مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به رشد ۳۶ درصدی عملکرد بنادر گیلان گفت : به دنبال توسعه گردشگری دریایی در بندر انزلی با استفاده از توان و ظرفیت بخش خصوصی هستیم.

به گزارش ایرنا ، حمیدرضا آبایی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و رییس کمیسیون عمران مجلس از زیرساختها و توانمندی های مجتمع بندری انزلی اظهار داشت: در حال حاضر چهار هکتار اراضی خشکی و شش هکتار اراضی دریایی در منطقه آزاد را به صورت مارینو در نظر گرفتیم تا از ظرفیت بخش خصوصی بصورت همه جانبه استفاده و بندر را از حالت تک‌بعدی خارج کنیم .
وی با اشاره به قدمت حدود ۳۰۰ ساله بندرگاه انزلی افزود: این مجتمع بندری که در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی واقع شده یکی از بنادری است که در حاکمیت سازمان بنادر بوده و با قانون منطقه آزاد تجاری صنعتی اداره می‌شود.
وی تاکید کرد: یکی از مباحث اصلی حائز اهمیت در انزلی استفاده از ظرفیت این بندر برای تخلیه فولاد در داخل کشور است . این بندر عملکرد تخلیه و بارگیری هفت میلیون تن در سال ۹۱ را در کارنامه خود دارد و با توجه به دستیابی کشور به خودکفایی در زمینه فولاد  و قطع واردات  این بندر که در زمینه تخیله و بارگیری فولاد فعالیت میکرد، متضرر شود.
آبایی اضافه کرد: با اقدامات سازنده ای که از سوی سازمان بنادر انجام شد این مجتمع بندری از حالت تک بعدی خارج و به سمت تخلیه و بارگیری کالاهای فله‌ای خشک، مایع و کانتینری حرکت کرد و سیلوها و مخازن در این بخش توسط بخش خصوصی احداث شد.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ در بنادر انزلی و آستارا با افزایش عملکرد روبرو بودیم، اظهار داشت : عملیات بندری در بنادر گیلان طی سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشته است . 
آبایی با تاکید بر توسعه عملیات کانتینری در مجتمع بندری انزلی گفت: اسکله های این مجتمع برای عملیات کانتینری مناسب هستند و  در این راستا ۶۴ پلاک برای کانتینرهای یخچالدار در نظر گرفتیم تا در این بندر فعالیت کنند .
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان ظرفیت ،حجم و عملیات مجتمع بندری انزلی را شش هزار و پانصد تن اعلام و خاطر نشان کرد: به دنبال افزایش ظرفیت موجود با استفاده از توان بخش خصوصی و ساخت کشتی های بالای هشت هزار،  و ۱۲ هزار تن هستیم تا برای پهلوگیری کلیه کشتی های متردد در دریای خزر مناسب باشد.
مجتمع بندری انزلی ۱۰ پست اسکله قدیم داشت که با افزایش چهار پست اسکله بتنی و دو پست دلفین بر این ظرفیت اضافه شد و در حال حاضر این مجتمع بندری ۱۶ پست اسکله دارد.