ایسنا/گیلان معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: در بسیاری از خانواده‌هایی که اخیرا به ویروس کرونا مبتلا شدند ردپایی از حضور یک مسافر از نقاط مختلف کشور را شاهد بودیم.

جولان کرونا با مسافرت های نوروزی در گیلان افزایش یافته است و ویروس جهش یافته انگلیسی بیش از گذشته سلامت مردم را نشانه رفته است.

به گفته دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، متاسفانه بعد از تعطیلات نوروزی شاهد اوج گیری شدید بیماری کرونا در استان گیلان هستیم. وی اظهار می کند: در حال حاضر ۱۲ شهرستان قرمز و چهار شهرستان نارنجی داریم.

وی عاد انگاری و مسافرت ها را از مهمترین دلایل این امر دانسته و می گوید: در بسیاری از خانواده هایی که اخیرا به ویروس کرونا مبتلا شدند، ردپایی از حضور یک مسافر از نقاط مختلف کشور را شاهد بودیم.

رحیم حیدری، فرماندار شهرستان لنگرود نیز، با اشاره به اینکه با افزایش تعداد بیماران مواجه شدیم و بخشی از این امر به ساده انگاری افراد مربوط است، اظهار کرد: متاسفانه شهرستان لنگرود در وضعیت قرمز قرار دارد و باید با استفاده از تجربه موفق ماه های گذشته و رعایت اصناف، بازار، ادارات، نهادها و مردم و هشدار رسانه ها بر رعایت پروتکل های بهداشتی توجه جدی شود.

وی با تاکید بر اینکه بخشداران و شهرداران بنرهای هشدار را در مکان های مختلف نصب کنند، متذکر شد: موضوع کرونا تعارف بردار نیست و باید چرخه انتقال بیماری در شهرستان قطع شود.

فرماندار لنگرود تصریح کرد: رسانه ها و امام جمعه در موضوع تهییج افراد خیر برای کمک به مراکز بهداشتی و بیمارستان ها در تهیه کپسول های اکسیژن و طرح مواسات و کمک های مومنانه برای افراد بی بضاعت در شهرستان پیشگام شوند.

قطع زنجیره کرونا در رودسر نیازمند عدم تردد شهروندان

محمدمهدی مظفری، فرماندار شهرستان رودسر نیز در ادامه، عنوان کرد: قطع زنجیره کرونا در رودسر نیازمند عدم تردد شهروندان در سطح شهرستان است.

وی با اشاره به وضعیت قرمز کرونا در شهرستان رودسر، گفت: بازارهای هفتگی شهرستان به جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

فرماندار رودسر، بر ضرورت نظارت و دقت بیشتر دستگاه های ذیربط درخصوص رعایت پروتکل های بهداشتی در مکان های مختلف در راستای حفظ سلامت مردم تاکید و خاطرنشان کرد: اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دستورالعمل ها و تذکرات بهداشتی لازم را در شرایط قرمز کرونایی به واحدهای صنفی ارائه کند.

مظفری اضافه کرد: بی تردید رعایت دستورالعمل بهداشتی و همچنین عدم تردد شهروندان در سطح شهرستان به غیر از مواقع لزوم و ضروری می تواند در قطع زنجیره این بیماری نقش بسزایی داشته باشد.

عبور از شرایط سخت با پرهیز از برگزاری مراسمات

هوشنگ عباسقلی زاده، فرماندار شهرستان رودبار نیز از مردم خواست با پرهیز از ترددهای غیرضروری و خودداری از برگزاری مراسم ترحیم و عروسی، خود و خانواده های خود را از ابتلا به این بیماری مهلک مصون داریم تا از این شرایط سخت عبور کنیم.

وی با قدردانی از تلاش شبانه روزی همه دستگاه ها، ادارات، نهادها و فعالان در راستای مبارزه با بیماری کرونا در شهرستان رودبار به ویژه کادر بهداشت و درمان، تصریح کرد: این اقدامات با توجه به ظرفیت بسیار محدود نیروها در ادارات و دستگاه ها و همه مشکلات و خلاءها و نارسایی ها، با تلاش مضاعف و تعهد صورت گرفته است.

عباسقلی زاده، با بیان اینکه بازارهای هفتگی یکی از مراکز و کانون های تجمعی است و ابعاد دوگانه معیشت و سلامت مردم برای ما اهمیت ویژه ای دارد، اظهار کرد: با توجه به پراکندگی و تعدد بازارهای هفتگی در شهرستان، تدوین و ابلاغ شیوه نامه مستقل در شرایط موجود با لحاظ همه ابعاد و جوانب ضروری است.

عادی انگاری و مسافرت از عوامل افزایش ابتلا به بیماری کرونا

یونس محمودی، فرماندار شهرستان لاهیجان نیز که در وضعیت قرمز قرار دارد، در گفت وگو با ایسنا متذکر شد: به جز همکاری و همراهی مردم و رعایت پروتکل های بهداشتی راه حل دیگری برای کنترل شیوع کرونا وجود ندارد.

وی هرگونه بی‌احتیاطی در کنترل شیوع ویروس کرونا را موجب رشد تصاعدی شمار مبتلایان، بستری‌ها و فوتی های ناشی از این بیماری دانست و خاطرنشان کرد: دورهمی‌ها، مسافرت‌ها و عادی انگاری روند ابتلا به بیماری را افزایش داده که از مردم درخواست می‌کنیم همراهی بیشتری در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی داشته باشند.

مراعات نشدن پروتکل های بهداشتی در بازارهای ساحلی

عباس صابر، فرماندار شهرستان آستارا نیز، یادآور شد: در هتل ها و مهمانپذیرها استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت می  شود، اما در بازار ساحلی شاهد رعایت کامل نیستیم.

وی اظهار کرد: کادر بهداشت و درمان در طول یک سال گذشته تلاش زیادی برای مقابله با ویروس کرونا انجام داده و باید همه با آنها همکاری کنیم.

علی فتح الهی، فرماندار شهرستان رشت نیز در جمع خبرنگاران، تاکید کرد: عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام عید نوروز موجب افزایش بستری های کرونایی در مراکز درمانی شهرستان شده است.

وی با بیان اینکه نباید انتظار داشته باشیم فقط کادر بهداشت و درمان با این ویروس مقابله کند، یادآور شد: همه باید میزان مشارکت‌مان را برای مقابله با این بیماری افزایش دهیم و به یک قشر خاص واگذار نکنیم.

فرماندار رشت از احتمال آسیب های مالی و جانی ناشی از افزایش کرونا سخن گفت و عنوان کرد: هر گونه سهل انگاری در این حوزه ما را با مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی مواجه خواهد کرد.

فتح الهی، رعایت پروتکل های بهداشتی را زیر ۶۰ درصد دانست که نگران کننده است و یادآور شد: رسانه ها بیش از پیش در این حوزه اطلاع رسانی کنند.

انتهای پیام