آستارا – ایرنا – فرماندار آستارا گفت: ۹۰ درصد آب‌بندان‌ها برای فصل زارعی جدید آبگیری شده و در تامین آب اراضی کشاورزی مشکلی نداریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس صابر عصر چهارشنبه در بازدید از آب بندان های آستارا اضافه کرد: ۹ آب بندان مهم این شهرستان برای سیراب کردن اراضی کشاورزی بخصوص برای شالیزارها آبگیری شده و کشاورزان مصارف آب را مدیریت کنند.

وی ادامه داد: آب بندان ها به مساحت ۲۰۰ هکتار، برای آبیاری کشاورزی، پرورش ماهی و مقاصد گردشگری استفاده می شود و یک دهنه چاه نیمه عمیق برای تامین آب مزارع کشاورزی روستای باغچه سرا راه اندازی شده است.

وی بیان کرد: کانال هدایت آب های سطحی به مزارع در روستاهای عنبران و لمیر محله ساخته شده و زمینه ساز رفع تنش آبی در فصول گرم است.

فرماندار آستارا گفت: سه آب بندان در سال گذشته با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد ریال لایروبی و از مصالح آن برای طرح های عمرانی استفاده شد و لایروبی آب بندان ها امسال نیز در دستور کار است.

صابر افزود: ۲۵ کیلومتر از انهار با همکاری اداره منابع آب لایروبی شده و مشارکت کشاورزان برای لایروبی انهار به مصرف بهینه آب کمک خواهد کرد.

فرماندار آستارا گفت: ظرفیت آب کشاورزی این شهرستان ۱۵ میلیون متر مکعب است و با توجه به محدودیت منابع در تابستان تجهیز چاه های عمیق، صرفه‌جویی و اجرای طرح های تامین آب پیگیری می شود.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت، هفت رشته رودخانه، ۱۱ آب بندان و هفت هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی در غرب استان گیلان واقع شده و کشت غالب آن برنج است.