رشت-ایرنا- استاندار گیلان بر لزوم تقویت زیرساخت‌های تولید، افزایش واحدهای تولیدی فعال و بازگرداندن واحدهای نیمه فعال به چرخه تولید در جهت رونق اشتغال‌زایی تأکید کرد.

 به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛  ارسلان زارع در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار داشت:تحقق هدفگذاری ۷۲۰ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی از استان و بازگرداندن ۵۰ درصد واحدهای راکد و نیمه راکد به چرخه تولید، نیازمند تقویت زیربنای تولید و اشتغال است.

وی با بیان این که بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی استان، مرتبط با یکدیگر هستند خاطرنشان کرد:  بایستی بکوشیم تا این فعالیت‌ها، هم‌افزا شوند.

استاندار گیلان با تصریح اینکه رفع موانع و مشکلات پیش روی تولید، منجر به کاهش بیکاری می شود، یادآور شد: رفع بیکاری، راهی جز سرمایه گذاری و افزایش تولید ندارد و البته صادرات، مکمل آن است.

وی با تاکید بر اهتمام برای تحقق شعار سال گفت: با افزایش واحدهای تولیدی فعال و بازگرداندن واحدهای نیمه فعال به چرخه تولید، زمینه اشتغال بیشتری فراهم می‌شود.

زارع ادامه داد: واحدهای صنفی، مکمل واحدهای صنعتی هستند ضمن آنکه برخی واحدهای صنفی، خود تولیدکننده بوده و تولید آنها به چرخه اقتصادی بازمی‌گردد بر این اساس؛ در کنار توجه به صنعت، می‌بایست به صنف هم توجه کافی شود.

استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای تقویت زیرساخت‌ها بیان داشت: تقویت زیرساخت ها، پیش نیاز توسعه است و با در نظر داشتن اهمیت تامین انرژی؛ مهمترین زیرساخت، مربوط به حامل های انرژی می‌شود که عامل فعالیت واحدهای تولیدی به شمار می آیند.

زارع گفت: علی رغم آنکه گیلان یکی از قطب‌های تولید کننده برق است و توان صادرات به شبکه سراسری را دارد؛ اما در کنار برق، داشتن نیروگاه‌هایی که به طور همزمان برق و حرارت تولید می کنند و نیز نیروگاه های گازی در مقیاس کوچک برای واحدهای تولیدی، ضروری است.

وی همچنین بر لزوم استفاده از تجربه های موفق برای شتاب در روند توسعه کشور و استان تأکید و خاطرنشان کرد: رشت یکی از کلانشهرهای ایران است و لازمست برای معضل ترافیک آن، که دشواری هایی هم برای اصناف و هم برای شهروندان ایجاد کرده، چاره اندیشی شود.

در این جلسه مشکلات و رفع موانع موجود در حوزه سرمایه گذاری برای نیروگاه های مقیاس کوچک گازی و نیز راهکارهای موجود برای ساماندهی مشاغل صنفی آلاینده صوتی و زیست محیطی مزاحم بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها بررسی شد.

همچنین اعضای شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان نظرات خود را متناسب با دستور جلسه بیان داشتند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت و بهره مندی از موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گرفتن در حاشیه دریای خزر از کانون های تجارت و گردشگری شمال کشور است.