ایسنا/گیلان معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان گفت: سال گذشته بیش از ۴۰ اثر توسط حوزه هنری گیلان منتشر شده است که از ۲۰ اثر طی مراسمی در ۲۳ فروردین رونمایی خواهد شد.

محمد پرحلم در نشست خبری که با محوریت بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار شد، به تفاوت های هنر و ادبیات انقلاب با سایر گونه های هنر اشاره کرد و گفت: هنر نوعی ترویج من خواهی است، اما در هنر انقلاب دیگرخواهی را می بینیم و نماد و نمود این دیگرخواهی در ایثار و شهادت است.

وی با بیان اینکه هنر انقلاب اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس جلوه بیشتر و بهتری پیدا کرد، افزود: به واسطه تغییرات اجتماعی و ساختاری دوران جنگ، هنرمندان توانستند آثار هنری خودشان را بروز دهند، اما در سال های پس از جنگ شاهد بروز و ظهور هنر انقلاب به ویژه در حوزه تاریخ شفاهی هستیم.

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان، تاریخ شفاهی را یکی از هنرهای نوین در عرصه هنر انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: در گذشته کشور ما هنرهای زیادی همچون سینما، تئاتر، تجسمی، نقاشی و… وجود دارد، اما تاریخ شفاهی از جمله هنرهایی است که پس از پیروزی انقلاب رنگ و بوی جدی پیدا کرده و اکنون به یکی از شاخصه های هنر انقلاب اسلامی تبدیل شده است.

پرحلم، با اشاره به تقارن سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی، سیدالشهدای اهل قلم با روز هنر انقلاب در ۲۰ فروردین، یادآور شد: حوزه هنری عهده دار اجرای ویژه برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی در کشور است.

وی از انتشار سه عنوان کتاب انقلابی در گیلان همزمان با هفته هنر انقلاب خبر داد و عنوان کرد: کتاب خاطرات حاج حمید کامران زاده تحت عنوان «به همین سادگی» منتشر خواهد شد. این کتاب از معدود کتاب هایی خواهد بود که به انقلاب و استان گیلان و حوادث رخ داده در این استان در جریان انقلاب می پردازد.

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان، کتاب مذکور را بخشی از شناسنامه استان و حاوی اطلاعات کمتر دیده شده دانست و تصریح کرد: دومین کتاب منتشر شده در هفته آینده «تکاور ویژه» نام دارد که شامل خاطرات تکاور دریایی «محمد ویژه نواز» در جریان مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر است. این کتاب به جانفشانی گردان تکاوران دریایی به عنوان تنها گردان رزمی منسجم کشور در روزهای نخست حمله عراق به ایران می پردازد.

وی همچنین از انتشار کتاب «جمعه سیاه لاهیجان» خبر داد و گفت: این کتاب خاطرات شاهدان عینی بمباران لاهیجان در شهریور ۱۳۲۰ توسط قوای متفقین را روایت می کند که ۱۹ نفر در این بمباران به شهادت رسیدند. متاسفانه درباره مستندسازی بمباران رشت در همان سال کم کاری صورت گرفته و بسیاری از شاهدان عینی آن روز را از دست دادیم، زیرا بیش از ۴۰۰ نفر در رشت شهید شدند.

پرحلم، کتاب «جمعه سیاه لاهیجان» را برای ایران، گیلان و لاهیجان بسیار خاص و منحصر به فرد دانست و خاطرنشان کرد: همزمان با نخستین روز از هفته هنر انقلاب آیین «صبح خاطره» با حضور راویان و نویسندگان و پژوهشگران دفاع مقدس در مزار شهدا برگزار می شود.

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان، با تاکید بر لزوم راستی آزمایی اسناد مربوط به تاریخ شفاهی، یادآور شد: سال گذشته بیش از ۴۰ اثر توسط حوزه هنری گیلان منتشر شده است که از ۲۰ اثر طی مراسمی در ۲۳ فروردین رونمایی خواهد شد.

پرحلم، با اشاره به انتشار سه جلد از کتاب تاریخ گیلان و تدوین جلد چهارم این کتاب در سال جاری، گفت: در مراسم مذکور از جلد سوم این کتاب رونمایی می شود. رونمایی از کتاب «ایستاده در زمان» خاطرات ابوالقاسم حسینجانی، شاعر قطعه معروف «کربلا منتظر ماست بیا تا برویم» و کتاب «عشق شیرین» روایت جذاب و خواندنی از خاطرات سرباز ایرانی اسیر در زندان های رژیم بعث نیز از دیگر برنامه ها خواهد بود.

وی از رونمایی از کتاب های «تجلی مفاهیم اسلامی در مجسمه سازی»، «ماه و مهر» و «سه شاعر شهید جنگل» خبر داد و اضافه کرد: همچنین اقدام به انتشار کتاب «جنبشی که به انقلاب تبدیل شد» همزمان با یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک جنگلی کردیم که به بررسی مستندتر و موشکافانه تر نهضت جنگل می پردازد.

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان، با بیان اینکه کتاب های «پیشه های رو به فراموشی» و «پوسترهای سینمای انقلاب» نیز منتشر شده است، تاکید کرد: کتاب «گیلان شهرها» یکی از کتاب های مهم و نفیس حوزه هنری است که به بررسی مزایا و توانمندی ها و حدود و ثغور جغرافیایی همه شهرستان های گیلان همراه با تصویر پرداخته و به سه زبان فارسی، انگلیسی و روسی ترجمه شده است.

وی کتاب «فهرست نسخ خطی دانشوران گیلان» را از جمله کتاب هایی دانست که در هفته هنر انقلاب رونمایی می شود و اظهار کرد: نویسندگان این کتاب اقدام به جمع آوری و فهرست نویسی کتاب های با موضوع گیلان از ابتدا تا سال ۱۳۰۰ کرده اند.

پرحلم، کتاب «کاشف السلطنه» را کتابی مستقل درباره شخصیت فردی دانست که چای را از هند به گیلان آورد و با پایمردی اقدام به کشت این گیاه در لاهیجان کرد و گفت: این کتاب که به قلم هومن یوسفدهی است، هفته آینده رونمایی می شود.

وی از رونمایی از کتاب «آیین ها و آداب سوگواری در گیلان» نوشته محمد بشرا خبر داد و خاطرنشان کرد: همچنین از نخستین مجموعه شعر کودک تالشی رونمایی می شود. رونمایی از پرتره «محمدتقی میرابوالقاسمی» و تجلیل از احمدعلی دهقانی، تعزیه خوان پیشکسوت گیلانی از دیگر برنامه های هفته هنر انقلاب در گیلان خواهد بود.

انتهای پیام