ایسنا/گیلان معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: ساماندهی، مستندسازی و صیانت از مجموعه میراث میرزا کوچک خان و نهضت جنگل در دستورکار اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان قرار گرفته و در این راستا مرمت و بازسازی خانه میرزا به منظور تبدیل شدن به خانه موزه‌ میرزاکوچک خان هم انجام شده است.

ولی جهانی در جمع خبرنگاران در تشریح این خبر اظهار کرد: با پیگیری و همکاری مشترک شهرداری رشت، مرمت و بازسازی خانه میرزا به منظور تبدیل شدن به خانه موزه‌ میرزاکوچک خان صورت پذیرفت و افتتاح و بهره‌برداری رسمی آن در دی ماه همزمان با روز رشت برنامه ریزی شده است.

معاون میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه مجوز انتقال آثار مربوط به میرزا از قبیل لباس‌ها، تندیس‌ها، ظروف چوبی و غیره از اداره‌کل موزه‌های وزارتخانه متبوع در دست اقدام است، افزود: با عنایت به ایجاد خانه موزه میرزا آثار این مبارز نستوه از موزه‌ رشت به مکان مذکور انتقال خواهد یافت.

جهانی مرمت و ساماندهی مقبره‌ میرزا در سلیمانداراب رشت را نیز از اقدامات مشترک اداره کل و شهرداری رشت دانست و اجرای طرح یادمان مشهد میرزا، اسلحه خانه‌ گوراب زرمیخ صومعه‌ سرا و اختصاص قسمتی از موزه شهرستان‌های مرتبط با نهضت جنگل به میراث و فرهنگ میرزا را از دیگر برنامه‌های آتی اداره میراث فرهنگی استان برشمرد که در صورت تامین اعتبار در کمیته‌های برنامه ریزی شهرستان‌ها وارد فاز اجرایی خواهد شد.

وی یادآور شد: ساخت المان دکتر حشمت در چله خانه با همکاری شهرداری رشت و مرمت و بازسازی ساختمان میرزا حسین خان کسمایی (موزه رشت) نیز از جمله اقدامات سال‌جاری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بوده است.

جهانی با بیان اینکه فاز اول مطالعات مربوط به موزه مشروطیت (ساختمان میرزا خلیل رفیع یا شورای شهر سابق) پایان پذیرفته، اضافه کرد: مطابق با رایزنی‌های صورت پذیرفته در صورت تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه، عملیات اجرایی این پروژه نیز انجام خواهد پذیرفت.

معاون میراث فرهنگی گیلان با اعلام تشکیل کمیته و کارگروه تخصصی مربوط به بررسی آثار میرزا کوچک خان در سطح استان، بر شناسایی و ثبت میراث متعلق به میرزا و نهضت جنگل تاکید کرد و بهره برداری از نقطه نظرات فرهیختگان را از اولویت‌های اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان دانست.

انتهای پیام