رشت – ایرنا – مدیر کل شیلات گیلان از افزایش ۹ درصدی صید ماهیان استخوانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای فصل صید (از ۲۰ مهرماه سال ۹۹ تا کنون) هزار و ۷۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی در آبهای ساحلی استان صید شده است.

عظیم مدبری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : ماهی کفال ۳۸/۵ درصد، ماهی سفید ۵۸/۱۶ درصد، کپور یک درصد و سایر گونه ها مانند سوف، سیم و انواع کولی ها ۲/۶۲ درصد صید را در این مدت تشکیل داده اند.
وی ارزش فروش ناخالص صید را هزار و ۵۴۲ میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: این مقدار صید توسط ۴۹ شرکت تعاونی در عمق کمتر از ۲۰ متر آبهای ساحلی گیلان از آستارا تا چابکسر انجام شده است.  
گیلان از کانون های صیادی در شمال کشور است. چهار هزار صیاد در قالب ۵۱ شرکت تعاونی پره از ۲۰ مهر تا ۲۰ فروردین ماه  در ۳۰۰ کیلومتر آب های ساحلی گیلان  از آستارا تا چابکسر به صید ماهی می پردازند.
روش صید پره، شیوه ای است که در آن تور آماده به کمک یک کرجی بصورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا عمق ۱۴ متری عمق دریا پهن می شود.
تور مورد استفاده از ۱۱ تکه پره با اندازه های مختلف به هم دوخته شده که عمل کشش تور در گذشته توسط نیروی انسانی و در حال حاضر با استفاده از نیروی تراکتور انجام می شود.
به گفته کارشناسان بیش از ۹۵درصد ماهیانی که هم اکنون در سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می شود، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر سازمان شیلات است.