رشت-ایرنا-استاندار گیلان در جلسه کارگروه اجتماعی فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان بر ضرورت ارزیابی کارشناسی مسائل مهم و اساسی استان تاکید کرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع روز پنجشنبه در این جلسه اظهار داشت: معتقدم برای بررسی چالش‌ها و آسیب‌ها و نیز دستیابی به راهکارهای مناسب در خصوص موضوعات مطرح شده در این کارگروه، باید مشکلات به‌ صورت کارشناسی مورد ارزیابی قرار گیرد و بر اساس یک برنامه مطالعاتی و البته عملیاتی؛ به ‌مرحله اجرا گذاشته شود.

وی، خانواده‌ها را در کسب مهارت‌های زندگی در شرایط کرونایی، دارای نقشی اثرگذار دانست و تأکید کرد که توجه به سلامت و اهمیت رعایت توصیه‌های مراقبتی و بهداشتی در خانواده، نهادینه شود.

زارع با اشاره به گذشت افزون بر ۹ ماه از  شیوع ویروس کرونا در کشور افزود: شیوع این بیماری و توصیه‌های موکد به ماندن در خانه و پرهیز از ترددهای غیرضروری، فرصتی بود تا با مهارت‌های زندگی، بیشتر آشنا شده و به ‌دنبال کسب آنها باشیم و در این میان؛ خانواده‌ها نقشی موثر داشته و دارند.

استاندار گیلان با بیان اینکه طبق پژوهش‌های صورت‌گرفته طی سال‌های اخیر میزان گفت‌وگو در خانواده‌های ایرانی کاهش یافته و استمرار این امر ، می‌تواند به‌عنوان اختلال ارتباطی جدی مطرح باشد ، تأکید کرد: یکی از موضوعاتی که می‌تواند در فرصت بوجود آمده میان خانواده‌ها تقویت شود، آموزش مهارت‌های زندگی بویژه مهارت گفت‌وگوست.

وی طرح گفت‌وگوی ملی خانواده را اقدامی در راستای تحکیم بنیان خانواده عنوان و تصریح کرد: اجرای این طرح راهکاری برای تحکیم ارتباط های فکری، عاطفی و خانوادگی است.

نماینده عالی دولت در استان افزود: خانواده یک پناهگاه برای جامعه است و اگر در سیاست‌گذاری‌ها، جایگاه این نهاد مهم اجتماعی به‌درستی دیده نشود، به آسیب‌هایی دچار می‌شویم که شالوده اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

زارع با تصریح این مطلب که نیاز به استفاده از فنآوری‌های جدید به‌ویژه فضای مجازی واقعیتی غیرقابل انکار است که بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گرفته ، بر لزوم ارائه خدمات مورد نیاز مردم از این فرصت تاکید و تصریح کرد : در واقع دولت الکترونیک و ضرورت استفاده از قابلیت‌های آن؛ بخشی از سبک جدید زندگی در دوران کرونا شده و بر این مبنا استفاده و یادگیری فنآوری، از ملزومات است.

وی تغییر سبک زندگی متناسب با شرایط کرونایی را از ضرورت‌های کنترل زنجیره انتقال ویروس کرونا دانست و بیان داشت: یکی از پایه های این تغییر؛ مهارت‌افزایی و کسب آموزش‌های لازم است.

وی گفت: موضوعاتی همچون توجه به سلامت و اهمیت رعایت توصیه‌های مراقبتی در جریان مدیریت بیماری کووید ۱۹ موثر است و خانواده ها بویژه زنان، نقش‌آفرین اصلی ارائه این آموزش‌ها به فرزندان‌شان و نیز نهادینه کردن آن در خانه هستند.

وی اجرای طرح آمران سلامت از سوی جمعیت هلال احمر که در راستای پیشگیری و حفظ سلامت از ۱۵ آبان ماه امسال آغاز شده، را طرحی ارزشمند خواند و افزود: توجه به اقدامات پیشگیرانه نقش موثری در کاهش آسیب ها دارد.

زارع همچنین بر اهمیت مناسب سازی اماکن عمومی و نیز وسایل حمل و نقل عمومی و مراکز آموزشی و تفریحی برای معلولان اشاره و تاکید کرد:  لازم است همه دستگاه های اجرایی به این امر توجه کنند.

وی با اشاره به عدم دسترسی تمامی دانش آموزان استان به ابزارهای کمک آموزشی همچون تبلت اظهار داشت: باید از ظرفیت خیران استان در این بخش بهره مند شد و مشارکت اجتماعی را افزایش داد.

نماینده عالی دولت در استان در خاتمه سخنانش خاطرنشان کرد: موضوع پایش و کنترل وضعیت سلامت اجتماعی کودکان امر مهمی است که باید به آن توجه شود از این‌رو باید ضمن بررسی آماری ، اقدامات مداخله ای علمی و کارشناسی و نیز برگزاری کارگاه های آموزشی صورت گیرد.

در این نشست گزارشی از سوی دانشگاه علوم پزشکی درخصوص وضعیت سلامت در استان، اجرای سند پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر، اجرای طرح های مربوط به اجتماعی شدن سلامت و نیز وضعیت خودکشی و اقدامات صورت گرفته در جهت اجرای دستورالعمل پیشگیری از آن مطرح شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر نیز گزارشی از روند اجرای طرح آمران سلامت در استان و مدیرکل بهزیستی گیلان هم گزارشی از وضعیت سلامت تا ۱۸ سال و آسیب های مربوطه در این بخش را بیان کرد.