رشت- ایرنا – فرماندار رضوانشهر با اشاره به وجود بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری در این شهرستان گفت: تا کنون ۶۰ درصد این اراضی شخم اولیه شدند.

 به گزارش خبرنگار ایرنا، محمود قاسمی یکشنبه شب در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران این شهرستان با تاکید بر تامین آب مطمئن برای اراضی افزود: یکی از دغدغه‌های مهم کشاورزان این شهرستان تامین آب در فصل کشت است که مدیران مربوطه باید تدابیری اتخاذ کنند تا کشاورزان شهرستان کشت خود را با آرامش خاطر انجام دهند.

 وی با بیان اینکه این ۶۰ درصد اراضی آبیاری شده اند، در ادامه با اشاره به توزیع انواع نهاده های کشاورزی بین شالیکاران این شهرستان گفت: در راستای ارائه خدمات و توزیع انواع نهاده های کشاورزی تا کنون بیش از ۸۱۰ تن انواع کود بین کشاورزان در سطح شهرستان های پره سر و رضوانشهر توزیع شده است.

 قاسمی افزود: رضوانشهر و پره سر، دارای ۵۴ سردهنه آب کشاورزی می باشد که حدود ۸۰ درصد آن تا کنون ترمیم و بازسازی شده اند و لایروبی ۳۰ کیلومتر از انهار و زهکشی های اصلی نیز به اتمام رسیده و سردهنه های باقیمانده نیز در حال بازسازی هستند.

 وی با تاکید بر پیگیری و اتمام چهار سردهنه کشاورزی بر روی رودخانه شفارود توسط امور آب منطقه ای این شهرستان به منظور رفع مشکل آبی کشاورزان بیان داشت: سردهنه امیربند به اتمام رسیده است و سردهنه های دیگر نیز درحال انجام می باشند.

 فرماندار رضوانشهر در ادامه خواستار تشویق و ترغیب کشاورزان به بیمه نمودن باغات و محصولات کشاورزی شد و افزود: اطلاع رسانی لازم و کافی در این خصوص باید از سوی دهیاران و نهادهای مربوطه انجام شود تا کشاورزان نسبت به این امر ترغیب شوند.

 قاسمی خواستار پاسخگویی مناسب به کشاورزان در جهت تامین سوخت مورد نیاز از سوی دستگاه های متولی شد و تاکید کرد: کشاورزان نباید دغدغه‌ای در خصوص تامین سوخت مورد نیاز کشاورزی داشته باشند و دستگاه ها موظف هستند نسبت به این مهم اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به شعار سال گفت: با توجه به ضرورت تحقق شعار ” تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها” در سال جاری کلیه دستگاه های اجرایی در جهت افزایش تولید و رفع موانع پیش رو بر اساس سیاست‌های ابلاغی دولت، مسئول هستند و انتظار می رود با جدیت در این راستا تلاش نمایند.

 قاسمی از مردم به عنوان سرمایه نظام نام برد و تصریح کرد: فلسفه وجودی مسئولان و مدیران خدمت به مردم و رضایتمندی آنان از عملکرد دستگاه‌ها است.

 فرماندار رضوانشهر با تاکید بر حضور مدیران در بین مردم و شنیدن مشکلات آنان از نزدیک، خطاب به مدیران دستگاه اجرایی در جهت پاسخگویی به مردم و تکریم ارباب رجوع افزود : برخی مواقع با توجه کمبود امکانات می توان با گشاده رویی و برخوردی مناسب در جهت رفع نیاز و خواسته های به حق مردم اقدام نمود.

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.