آستارا – ایرنا – گیلان که قبل از نوروز از نظر شیوع بیماری کووید ۱۹ هیچ شهرستانی بالاتر از رنگ زرد نداشت، اکنون در نیمه فروردین ماه متاثر از افزایش سیر و سفرها، ورود ۵.۵ میلیون مسافر و گردشگر و کم‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی با پنج شهرستان نارنجی مواجه است.

چنانکه بر اساس آمار اعلامی دانشگاه علوم پزشکی استان فقط ظرف ۴ ساعت در پایان تعطیلات نوروزی حدود ۵۰۰ مبتلای کرونایی سرپایی شناسایی شد و آمار بستری هم که قبل نوروز ۲۷۰ نفر بود به حدود ۵۰۰ نفر رسید.

خطه سبز و بهشتی گیلان همیشه از مقاصد مهم و درجه یک مسافران و گردشگران بوده و در نوروز ۱۴۰۰ نیز با وجود هشدارهای بازدارنده مسئولان مبنی بر خودداری از سیر و سفر به استان های شمالی، گیلان شاهد حضور مسافران و گردشگرانی از نقاط مختلف ایران بود.

بسیاری از خانواده هایی که نوروز سال قبل را به لحاظ محدودیت های کرونایی در خانه مانده بودند، امسال دل به جاده زدند و بر حسب تجربه در چنین شرایطی دستورالعمل های بهداشتی مورد بی توجهی یا کم توجهی قرار می گیرد و در نتیجه در نیمه فروردین ماه پنج شهرستان گیلان در وضعیت نارنجی کرونا قرار گرفتند و اینک مسئولان بهداشتی نگران عواقب سفرهای مربوط به سیزده به در هستند.

افزایش ۲۸۲ درصدی ورود خودرو و پر شدن اقامتگاه ها

عطش سفر به گیلان بهاری از ۲۳ اسفند تا ۱۳ فروردین ماه کاروانی از خودروها را در بزرگراه ها و جاده های مواصلاتی این استان به راه انداخت به طوری که مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان از افزایش ۲۸۲ درصدی ورود خودرو به استان در مدت زمان یاد شده خبر می دهد.

به گفته فریبرز مرادی، بر اساس آخرین آمار دریافتی از ۴۲ دستگاه تردد شمار در استان در دوره یاد شده یک میلیون و ۱۷۸ هزار و ۲۲۷ وسیله نقلیه وارد استان شده و این آمار بیانگر افزایش ۲۸۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

بر اساس آخرین آمار دریافتی از ۴۲ دستگاه تردد شمار در استان از ۲۳ اسفند تا ۱۳ فروردین ماه،  یک میلیون و ۱۷۸ هزار و ۲۲۷ وسیله نقلیه وارد استان شده و این آمار بیانگر افزایش ۲۸۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

 وی میزان خروج خودروها در مدت زمان یاد شده را یک میلیون و ۹۸ هزار و ۷۲۶ دستگاه اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲۶۳ درصدی را نشان می دهد و بیشترین میزان ورودی به استان از طریق محور آزادراه قزوین – رشت با تردد ۵۰۹ هزار و ۹۷۶ وسیله نقلیه و پس از آن محور رامسر– چابکسر با تردد ۳۶۸ هزار و ۵۸۴ وسیله نقلیه و بیشترین میزان خروجی از استان از محور آزاد راه رشت – قزوین با تردد ۳۹۴ هزار و ۴۶۱ بوده است.

نتیجه این حجم ورود و خروج خودرو و مسافر به گیلان، اشغال بیش از نیمی از ظرفیت اقامتی استان بود که معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از پر شدن ۵۳ درصد ظرفیت تاسیسات اقامتی استان در نوروز امسال از سوی گردشگران و مسافران خبر داد و گفت: پنج میلیون و ۱۲۰ هزار و ۵۷۷ مسافر از مبادی زمینی و هوایی وارد گیلان شدند و میزان اسکان در مراکز اقامتی ثابت ۳۲۶ هزار و ۴۵۶ نفرشب بوده است.
حمید رضا آذرپور میزان بازدید از موزه ها، بناهای تاریخی، مراکز تفریحی، سرگرمی و جاذبه های گردشگری در دوره زمانی ۲۷ اسفند تا ۱۳ فروردین ماه را نزدیک به یک میلیون نفر اعلام کرد و گفت: در این دوره گردشگران خارجی نیز از سفر به گیلان امتناع نکردند به طوری که ۲۸۶ نفر از کشورهای آسیایی و اروپایی از جاذبه های گیلان بازدید کردند.
بر اساس گزارش و آمارهای اداره‌کل حمل و نقل و راهداری گیلان، در مدت زمان یاد شده ۹۸۰ هزار و ۵۷۰ وسیله نقلیه از طریق مبادی ورودی به استان گیلان وارد و ۸۹۹ هزار و ۹۴۹ دستگاه خودرو از استان خارج شده‌است.

تغییر رنگ پنج شهر از زرد به نارنجی

تجربه بیش از ۱۴ ماه مبارزه نفسگیر با کرونا این واقعیت را ثابت کرده که سهل انگاری و نادیده گرفتن دستورالعمل های بهداشتی با افزایش شمار مبتلایان و فوتی های کرونا در ارتباط مستقیم است و اکنون با شرایط به وجود آمده در گیلان باید منتظر عواقب تخطی از موازین بهداشتی و بی اعتنایی به این ویروس مهلک باشیم.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان: قبل از نوروز، شهرستان نارنجی در استان نداشتیم اما اکنون تعداد شهرستان های نارنجی به پنج مورد رسیده است و شهرستان های رودسر، لنگرود، لاهیجان، فومن و رودبار در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند.

بر این اساس مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان گفت: قبل از نوروز شهرستان نارنجی در استان نداشتیم اما اکنون تعداد شهرستان های نارنجی به پنج مورد رسیده است و شهرستان های رودسر، لنگرود، لاهیجان، فومن و رودبار در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند.

دکتر حسن رخ شاد این وضعیت و شرایط را نتیجه ورود مسافر و بی توجهی به هشدارهای پیشگیرانه از انتشار ویروس کرونا اعلام کرد و افزود: در اواخر اسفند ماه ٢٧٠ بیمار مبتلا به کووید ١٩ در بیمارستان های استان بستری بودند اما اکنون شمار آنها به حدود ۴۴۰ نفر رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اعلام اینکه نتیجه دید و بازدیدها، دورهمی ها و سفرها طی دو هفته آینده روشن تر خواهد شد، از شناسایی ۵۰۰ بیمار سرپایی مبتلا به کووید ١٩ در استان در شبانه روز ۱۴ فروردین ماه خبر داده است.

بنا بر اظهار دکتر آبتین حیدرزاده در این مدت بیش از ١١٠ بیمار مبتلا به کووید ١٩ در بیمارستان های گیلان بستری شده اند و در حال حاضر بیش از۴۵۰ بیمار مبتلا به کووید ١٩ در بیمارستان ها بستری هستند و بیش از ٧٠ نفر آنها در وضعیت وخیم و تحت مراقبت های ویژه به سر می برند.

او با اشاره به اوج گیری آمار بیماران کرونایی سرپایی از مردم خواست در صورت مشاهده علایم کووید ۱۹ خود را ایزوله کرده و با سامانه ۴۰۳۰ تماس برقرار یا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

زنگ محدودیت های کرونایی به صدا در می آید

متاسفانه روند بی توجهی به دستورالعمل های بهداشتی و قدرت نمایی کرونا ادامه دارد و حالا مسئولان با مشاهده تبدیل پنج شهرستان زرد گیلان به وضعیت نارنجی و با ابراز نگرانی از عواقب ازدحام های سیزده به در به فکر بازگرداندن و اعمال محدودیت های کرونایی در سطح بازار و مشاغل مختلف هستند تا باز چرخه شیوع ویروس را محدود کنند.

در این راستا استاندار و رئیس ستاد مدیریت و مقابله با کرونای گیلان بر اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌های کرونایی شامل کاهش تعداد کارکنان ادارات، نهادها و فعالیت اصناف، متناسب با رنگ بندی شهرستان ها تاکید کرده است.

استاندار و رئیس ستاد مدیریت و مقابله با کرونای گیلان بر اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌های کرونایی شامل کاهش تعداد کارکنان ادارات، نهادها و فعالیت اصناف، متناسب با رنگ بندی شهرستان ها تاکید کرده است.

ارسلان زارع بر اساس آخرین ارزیابی‌ها روند مراجعات به مراکز شبانه‌روزی و سرپایی و بستری‌شدگان کرونایی را رو به افزایش اعلام کرد و گفت: شماری از شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند در حالی که اواخر اسفندماه هیچیک از شهرستان ها چنین شرایطی نداشتند و تغییر رنگ ها از یکسو بیانگر کم توجهی به توصیه های بهداشتی و از دیگر سو هشدار نسبت به چرخه انتقال بیماری است.

وی از کاهش میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی از ۸۶ درصد به کمتر از ۶۰ درصد خبر داد و گفت: شکل گیری اجتماعات با افزایش مراجعه به فروشگاه ها و خرید شب عید در اواخر اسفند ماه و اوایل فروردین ماه بیشتر از گذشته بود و منجر به افزایش تعداد بستری ها شد.

وی با قدردانی از هم‌استانی‌هایی که در تعطیلات نوروز همچون دیگر ایام سال پروتکل های بهداشتی را جدی گرفته و به سفر نرفتند و در روز طبیعت در منزل ماندند بر لزوم استمرار طرح موفق شهید سلیمانی برای شناسایی سریع و جداسازی افراد سالم خانواده ها از مبتلایان تأکید کرد.

رئیس ستاد مدیریت و مقابله با کرونا در گیلان از رسانه‌ها خواست همچون گذشته با اطلاع‌رسانی‌ مفید و موثر و تولید محتواهای آگاهی ‌بخش از خطرات عادی‌انگاری،  اهمیت رعایت اصول بهداشتی و ضرورت استمرار همکاری‌های عمومی برای مقابله با کرونا را در دستور کار داشته باشند.

زارع از ستاد مقابله با کرونا خواست که  افراد کرونا مثبت که تحت هر شرایط یا با هنجارشکنی به رعایت قرنطینه توجه ندارند را شناسایی و با آنان طبق قانون و قاطعانه برخورد کنند و کارگروه رسانه نیز نتایج این اقدام را اطلاع رسانی کند.

ریش و قیچی کرونا در دست من و شما

اکنون که بسیار پیش از این هم باید برای من و شما ثابت شده باشد که ریش و قیچی کرونا در دست خودمان است و هر چه به این ویروس موذی رو بدهیم، بیشتر پیشروی می کند بنابراین باید دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا را طوی جدی بگیریم که تا زمان واکسیناسیون سراسری،  شهرها و شهرستان ها در وضعیت آبی و زرد حفظ شوند و بیش از این شاهد خسارت های جانی و مالی کووید ۱۹ نباشیم.

سلامتی جامعه در اولویت امور مسئولان است و بنا بر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در ماه مبارک رمضان نیز برگزاری مراسم مذهبی در شهرهای آبی و زرد با رعایت دقیق پروتکل‌ها آزاد و در شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز ممنوع خواهد بود.

استان گیلان با داشتن طبیعت زیبای دریای خزر، سواحل ماسه ای، جنگل های هیرکانی، تالاب ها و مناطق دیدنی،  ۱۰۷ هتل، ۳۳ هتل آپارتمان، ۸۱ مجتمع گردشگری، ۴۹ مهمانپذیر،  هزار و ۶۸۸ خانه مسافر، ۳۰ مجتمع سرگرمی تفریحی، ۱۲۶ اقامتگاه بومگردی، ۳۶۰ بین راهی، یک اسکله مسافربری دریایی و ۲۸ اسکله گردشگری دریایی از کانون ها و مراکز مهم گردشگری ایران است.