رشت – ایرنا – استاندار و رئیس ستاد مدیریت و مقابله با کرونا گیلان گفت : با تغییر رنگ بندی و سطح محدودیت شهرستان ها، طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های کرونایی در ابعاد مختلف همچون کاهش تعداد کارکنان ادارات، نهادها و فعالیت اصناف با جدیت اجرایی شود.

 به گزارش روز شنبه روابط عمومی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع ظهر امروز در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با بیان اینکه بر اساس آخرین ارزیابی‌ها روند تعداد مراجعان به مراکز شبانه‌روزی و سرپایی در کشور و بستری‌شدگان افزایش یافته است، افزود : شماری از شهرستان‌های گیلان در وضعیت نارنجی قرار دارند حال آنکه اواخر اسفندماه هیچیک از شهرستان های استان چنین شرایطی نداشتند.

وی با بیان اینکه تغییر رنگ شهرستان ها از یکسو بیانگر کم توجهی به توصیه های بهداشتی و از سوی دیگر و مهم‌تر هشدار نسبت به چرخه انتقال بیماری است، گفت: آن زمان میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی بیش از ۸۶ درصد بوده اما اکنون این روند به کمتر از ۶۰ درصد رسیده است.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی توسط اقشار مختلف جامعه در راستای پیشگیری از شیوع و افزایش انتقال ویروس به ویژه نوع جهش یافته آن تأکید و اضافه کرد: شکل گیری اجتماعات با افزایش مراجعه به فروشگاه ها و خرید شب عید در اواخر اسفند ماه سال گذشته و اوایل فروردین ماه جاری، بیشتر از گذشته بود که منجر به افزایش تعداد بستری ها در سطح کشور شده است.

وی با قدردانی از هم‌استانی‌ها و هم‌وطنانی که طی تعطیلات نوروز، همچون دیگر ایام سال، پروتکل های بهداشتی را جدی گرفته و به سفر نرفتند و در روز طبیعت در منزل ماندند، گفت: حضور فعالانه شهرداری‌ها در جلوگیری از استقرار چادر در پارک‌ها و بوستان‌ها و نیز نیروی انتظامی در اجرای مأموریت‌ها با همراهی بسیجیان، هلال احمر، شبکه بهداشت و اصناف قابل قبول بود.

استاندار گیلان با اشاره به نتایج مثبت اجرای طرح محله‌محور شهید سلیمانی بر لزوم استمرار این طرح در شناسایی سریع و جداسازی افراد سالم و خانواده از مبتلایان تأکید کرد.

وی با قدردانی از رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی‌های مفید و موثر به جامعه و آگاهی از وضعیت کرونا افزود: انتظار می‌رود همواره تولید محتواهای آگاهی‌بخش از خطرات عادی‌انگاری، تبیین اهمیت رعایت اصول بهداشتی و ضرورت استمرار همکاری‌های عمومی برای مقابله با کرونا را همچنان در دستور کار داشته باشند.

زارع در ادامه به فعالیت مستمر، بی‌وقفه و فداکارانه کادر درمان و عدم توقف ارائه خدمات در بخش های غیرکرونایی اشاره و خاطرنشان کرد: افراد کرونا مثبتی که تحت هر شرایطی یا با هنجارشکنی، اهتمامی نسبت به رعایت قرنطینه ندارند؛ شناسایی و براساس تصمیم ستاد مدیریت کرونا با آنان برخورد قاطع قانون می شود و کارگروه رسانه نیز نتایج این اقدام را اطلاع رسانی می کند.

وی با اشاره به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص برگزاری آیین‌های مذهبی ماه مبارک رمضان گفت: برگزاری مراسم مذهبی در شهرهای آبی و زرد با رعایت دقیق پروتکل‌ها آزاد و در شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز، ممنوع است و درمورد مراسم شب های قدر نیز با توجه به شرایط آینده تصمیم گیری خواهد شد.

در این جلسه هریک روسای کارگروه‌های ستاد استانی مدیریت کرونا به بیان گزارشی از اقدامات صورت گرفته پرداختند.