آستارا – ایرنا – بسیاری از شهروندان و گردشگران آستارا امروز" سیزده بدر" بدون توجه به پروتکل های بهداشتی در نقاط گردشگری نظیر گردنه حیران، حاشیه تالاب استیل و روستاهای این شهرستان روز طبیعت را سپری کردند.

با توجه به وضعیت زرد آستارا محدودیت جدی در ورود مردم به نقاط گردشگری اعمال نشدو همین امر باعث دورهمی های مردم در روز طبیعت شده است و البته بیشتر خانواده ها بدون استفاده از ماسک و فاصله گذاری این روز را در طبیعت این شهرستان سپری می کنند.

جواد معیتی شهردار آستارا روز جمعه در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: ورودی طرح سالمسازی سفیر امید و پارک جنگلی بی بی یانلو برای جلوگیری از شیوع کرونا بنا به تصمیم ستاد مقابله با کرونای شهرستان مسدود است و مردم از تجمع در مقابل این دو نقطه گردشگری پرهیز کنند.

کامبیز لقمانی مقدم معاون برنامه ریزی فرماندار آستارا هم افزود: وضعیت آستارا زرد است و بر همین اساس مناطقی نظیر گردنه حیران، روستاهایی نظیر خانه های آسیاب، عنبران، عباس آباد،  هودول و حاشیه تالاب استیل شاهد حضور مردم است و امیدواریم مردم نسبت به رعایت دستورالعمل ها همت کنند.

وی اضافه کرد: با همکاری نیروی انتظامی پارک ها و بوستان های شهر آستارا کنترل و از دورهمی در این مراکز خودداری می شود تا گامی در راستای کاهش شیوع ویروس کرونا برداشته شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا هم گفت: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در پارک طبیعت گردی و اراضی پناهگاه حیات وحش حضور دارند و تاکیدات لازم پیرامون نریختن زباله در طبیعت و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به شهروندان و گردشگران ارائه می شود.

وحید مصطفی دوست افزود: تعدادی کیسه های زباله به همراه بروشورهایی با محوریت ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست آماده شده است و به شهروندان و گردشگران توزیع می شود.

در سیزدهمین روز از فصل بهار همچنین خودروهایی با پلاک های غیر بومی در روستاهای بخش مرکزی و لوندویل و جاده های منتهی به آستارا و به خصوص جاده های ورودی و خروجی این شهرستان مشاهده شد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.