رشت – ایرنا – مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: بر اساس مطالعات حدود ۳۵ درصد معلولیت های تحت پوشش بهزیستی گیلان ژنتیکی یا مادرزادی هستند لذا ضرورت مشاوره های ژنتیک برای پیشگیری از معلولیت ها اهمیت دارد.

دکتر حسین نحوی نژاد روز پنجشنبه به مناسبت روز جهانی معلولان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : ۱۰۰ مرکز ارایه خدمات به معلولان به پنج هزار نفر از افراد دچار معلولیت های شدید و خیلی شدید در این استان خدمات ارایه می دهند.

وی خاطرنشان کرد: این مراکز تحت نظارت بهزیستی استان گیلان به صورت روزانه، شبانه‌ روزی و خدمات در منزل به پنج هزار نفر از معلولان دچار معلولیت های شدید و خیلی شدید خدمات ارایه می دهند.

وی با بیان اینکه ۳۸ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی گیلان از مستمری بهره مند هستند، افزود : این مستمری می تواند حقوق ماهانه باشد ضمن اینکه افراد دچار ضایعه نخاعی ماهانه از حق پرستاری نیز برخوردار می شود.

وی خاطر نشان کرد: حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر از معلولان دچار ضایع نخاعی یا گردنی، سینه ای یا کمری هستند که تا ابتدای سال جاری ماهانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان حق پرستاری دریافت می کردند اما امسال با صد درصد افزایش بیش از ۵۰۰ هزار تومان کمک هزینه پرستاری می گیرند.

مدیرکل بهزیستی گیلان بیان داشت: پرداخت این مبالغ بابت هزینه های جانبی است که مراقبان آنان متقبل می شوند ضمن اینکه لوازم بهداشتی نیز در اختیار آنان قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۴۳ هزار معلول در گیلان تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، اضافه کرد: از این تعداد ۶۵ درصد آقا و ۳۵ درصد خانم هستند که جز ۱۰ درصد معلولیت خفیف بقیه متوسط، شدید و خیلی شدید را شامل می شوند.

نحوی نژاد بیان داشت: حدود ۴۰ درصد از این معلولیت ها جسمی و حرکتی، ۲۵ درصد ذهنی خفیف تا خیلی شدید، ۱۵ درصد گروه کم شنوایی و ناشنوایی، ۱۰ درصد اختلالات بینایی و بقیه بیماران روانی مزمن و سایر معلولیت ها را شامل می شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان اظهار داشت:

امروز سیزدهم آذرماه روز جهانی معلولان نام گرفته است.