ایسنا/گیلان یک پژوهشگر، با تاکید بر لزوم خودداری از رفتن به پارک ها و بوستان ها و مراکز تفریحی و طبیعی در روز طبیعت، اضافه کرد: با در خانه ماندن هم به طبیعت فرصت خودپالایی می دهیم و هم سلامت خود و دیگر شهروندان را به خطر نمی اندازیم.

عماد مطالبی در گفت وگو با ایسنا، فصل بهار را فصل همراهی با طبیعت و محیط زیست دانست و اظهار کرد: باید نگرش زیست محیطی به همراه تاکید بر پایداری محیط داشته باشیم و از تخریب و کاهش کیفیت طبیعت و جلوه های طبیعی و مصنوعی آن جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز می توانیم از عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست حفاظت کنیم، افزود: باید به گونه ای رفتار کنیم تا با اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست از نگرانی های زیست محیطی بکاهیم و قدر طبیعت سبز به ویژه نوار سبز شمال را که یادگار جنگل های دوره هیرکانی است، پاس بداریم و آن را آلوده نکنیم.

مشاور کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت ادامه داد: باید از فرصت فصل بهار برای اصلاح سبک رفتار خود با طبیعت استفاده کنیم و به محیط پیرامونی اهمیت بدهیم و حس تعلق مکانی داشته باشیم؛ اگر زباله ای را رها شده در طبیعت دیدیم و اگر آتش نیمه خاموشی در جنگل وجود داشت، نگوییم «به ما مربوط نیست».

این پژوهشگر گیلانی، با تاکید بر لزوم جلوگیری از آلودگی صوتی در طبیعت علاوه بر جلوگیری از آلودگی های پسماندی، اضافه کرد: از ایجاد هر نوع آلودگی صوتی به وسیله مواد منفجره و ترقه پرهیز کنید، زیرا گوش حیوانات چندین برابر گوش انسان به صدا واکنش نشان می دهد. همچنین گیاهان وحشی را نشکنید و از طبیعت جدا نسازید، خودرو خود را در کنار رودخانه ها و تالاب ها نشویید و مواد شوینده را در محیط های آبی و طبیعت رها نسازید.

وی صرفه جویی در مصرف آب را یکی از رفتارهای زیست محیطی مهم دانست و خاطرنشان کرد: حفاظت از محیط زیست و حمایت و اصلاح و مواظبت از آن و احساس مسئولیت در قبال حیات پیرامونی، رابطه نزدیک و تنگاتنگ با سبک زندگی ما دارد و آرامشی را که می توانیم از این جاذبه های طبیعی کسب کنیم، با ارایه ناهنجاری های اجتماعی و زیست محیطی به راحتی فرصت سوزی نکنیم و آن را از دست ندهیم.

مطالبی، با بیان اینکه انسان پیوسته باید خود را در برابر تاریخ و آیندگان مسئول بداند، گفت: باید متوجه این امر مهم باشیم که هر نوع افراط و تفریط در استفاده از منابع طبیعی و هرگونه بی مهری نسبت به طبیعت و محیط زیست، اثرات سوء در کل نظام طبیعت خواهد گذاشت؛ بنابراین باید به حفظ محیط زیست و عدم تخریب آن به عنوان یک وظیفه نگریست.

وی از شهروندان خواست از شکستن درختان و یا روشن کردن آتش در جنگل و محیط زیست جدا خودداری کنند و از آلوده کردن آب های روان بپرهیزند و عنوان کرد: با به همراه داشتن کیسه های زباله در پایان طبیعت گردی، زباله های خود را در دشت و جنگل و کوه و دریا و رودخانه رها نکنیم تا آسیبی به محیط زیست وارد نشود.

این دانشجوی دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری یادآور شد: با توجه به شرایط همه گیری کرونا و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در روز طبیعت بهتر است در خانه بمانیم و از تجمعات و دورهمی های این روز پرهیز کنیم تا حافظ سلامت خود و جامعه باشیم.

مطالبی، با تاکید بر لزوم خودداری از رفتن به پارک ها و بوستان ها و مراکز تفریحی و طبیعی در روز طبیعت، اضافه کرد: با در خانه ماندن هم به طبیعت فرصت خودپالایی می دهیم و هم سلامت خود و دیگر شهروندان را به خطر نمی اندازیم. باید به محیط زیست و طبیعتمان احترام بگذاریم و باور کنیم که مرگ هر بوته سبز مرگ تدریجی خود ماست.

انتهای پیام