آستارا – ایرنا – جشنواره بازی‌های بومی و محلی آستارا برای معرفی تفریحات سالم و اصیل منطقه با همکاری سازمان مردم نهاد پویندگان آرمان شهر و حضور شهروندان و گردشگران نوروزی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضای باز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا رئیس اداره ورزش و جوانان آستارا روز چهارشنبه در جشنواره بازی های بومی و محلی در سالن ورزشی روستای کانرود این شهرستان گفت: بازی های بومی و محلی آستارا و استان گیلان در فرهنگ و آداب و رسوم مردم منطقه ریشه دارد و برگزاری این جشنواره ها در احیا و حفظ ارزش های فرهنگی و اجتماعی موثر است.

وحید خاصی پور افزود: زمانی در شهرستان آستارا بیش از ۱۰۰ بازی محلی اجرا می شد اما بسیاری از آنها برای نسل های سوم و چهارم ناشناخته است و این ایام، فرصتی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی این شهرستان است.

وی کمربند بازی، لی لی، طناب کشی، هفت سنگ و وسطی را از بازی های محلی شهرستان آستارا نام برد و احیای آنها را در قالب جشنواره های فرهنگی ضروری دانست و تلاش سازمان مردم نهاد پویندگان آرمان شهر را در برای برگزاری این جشنواره ستود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا هم برگزاری چنین برنامه‌های فرهنگی را در متوجه ساختن نسل امروز به آئین های اصیل دیروز مفید دانست و بر ادامه این قبیل برنامه ها برای تقویت نشاط اجتماعی تاکید کرد.

پردل امیری نژاد گفت: در بخشی از این جشنواره، نمایشگاه گلیم و آثار هنرمندان صنایع دستی روستای عنبران دایر شد تا شهروندان و گردشگران با آثار هنری آستارا شوند و امیدواریم برای عرضه آثار گلیم بافان، مکان های مناسب و دائمی تامین شود.

وی بیان کرد: علاوه بر بازار ساحلی و تالاب استیل، باید جذابیت های متنوع دیگری برای گردشگران فراهم شود و حضور و استقبال مردم، مسئولیت ما را در تهیه برنامه ها دوچندان کرده است.

هفت سنگ، وسطی، طناب کشی و اجرای موسیقی سنتی از بخش های متنوع این جشنواره بود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است و جزو ۲۰ شهر گردشگرپذیر ایران است.