رشت – ایرنا – استاندار گیلان با تاکید بر اینکه فراهم‌سازی زمینه توسعه واحدهای تولیدی و افزایش حجم تولیدات اولویت‌ برنامه‌های امسال‌ استان است، گفت : بازگشت بیش از ۳۰۰ واحد راکد و نیمه فعال به چرخه تولید در نیمه نخست سال‌جاری هدفگذاری شده و مقدمات برای تحقق آن هم انجام گرفته است.

 به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع صبح امروز در حاشیه بازدید از دو واحد تولیدی در شهر صنعتی رشت با بیان اینکه برخی از واحدهای راکد و نیمه فعال در تملک بانک‌ها و شماری نیز با مشکلات حقوقی مواجه هستند، افزود: تحقق شعار سال جدید نیازمند حمایت و پشتیبانی های لازم است چراکه برداشتن موانع پیش‌روی واحدهای تولیدی، در افزایش تولیدات و اشتغال موثر هستند.

وی عنوان با تاکید بر اینکه اجرای برنامه‌های راهبردی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ما را به اهداف مطلوب هدایت می‌کند، افزود : برنامه‌ریزی خوب، پیگیری مستمر، اهتمام دستگاه‌های اجرایی، همراهی و همکاری بخش خصوصی و شرکت‌های تعاونی از عوامل دستیابی به این اهداف است.

وی افزود : در این راستا مشکلات واحدهای تولیدی که به هر دلیلی با موانع و محدودیت هایی مواجه، راکد یا نیمه فعال هستند؛ آسیب‌شناسی و به صورت میدانی،  بررسی و برای رفع آنها اقدام می شود.

وی با یادآوری تلاش های صورت گرفته توسط بخش خصوصی، شرکت‌های تولیدی و تعاونی و دستگاه‌های اجرایی ذیربط طی سال گذشته افزود: حاصل این تلاش‌ها، اجرای طرح‌های توسعه‌ای، برنامه‌ریزی برای ایجاد و احداث ده‌ها واحد تولیدی-  اقتصادی در بخش‌های صنعتی و کشاورزی بود که در مناسبت‌های مختلف بهره‌برداری شدند.

استاندار گیلان بازگشت ۴۵۰ واحد تولیدی راکد و نیمه فعال به چرخه فعالیت و استمرار استفاده از ظرفیت‌های حداکثری را یکی از اقدامات موثر در اجرای شعار جهش تولید در سال گذشته عنوان کرد.

وی در ادامه بومی‌سازی‌ قطعات موردنیاز و خط تولید، کاهش وابستگی و احداث طرح توسعه توسط نیروهای داخلی را از مزایای واحدهای تولیدی بازدید شده طی روز جاری عنوان کرد که قابلیت صادرات را هم دارند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه در گردش، یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان در سال گذشته بود، افزود: با ارائه تسهیلات بانکی به عنوان یکی از برنامه‌های مورد توجه دولت تدبیر و امید و مولفه ای اثرگذار برای تامین سرمایه در گردش و خرید مواد اولیه، از تولیدکنندگان حمایت می‌شود.

استاندار گیلان، بازاریابی محصولات را نیز یکی از موانع پیش‌روی واحدهای تولیدی عنوان و خاطرنشان کرد: باید صدا و سیما، رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی در معرفی محصولات داخلی و تبیین فرهنگ استفاده از کالاهای ایرانی نقش بسزایی ایفا کنند.

واحد تولیدکننده انواع رادیاتورهای آلومینیومی، کولر، پکیج شوفاژهای دیواری و مشعل (خانگی و صنعتی) که امروز مورد بازدید استاندار گیلان قرار گرفت دارای ۲ هزار نفر نیروی شاغل مستقیم در محل کارخانه است و در واحد تولید انواع گونی های با نخ پلاستیکی نیز ۱۱۰ نفر مشغول فعالیت هستند.