ایسنا/گیلان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشت گفت: با توجه به مدرن شدن برخی از کارخانه‌های شالیکوبی شهرستان رشت، شاهد کاهش ضایعات برنج خواهیم بود.

مسعود اسدی‌پرور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: شهرستان رشت بزرگترین شهرستان برنج‌خیز کشور است و تاکنون شخم اول در ۲۴ درصد از شالیزارهای این شهرستان انجام شده است.

وی افزود: ارتقای درآمد کشاورزان یکی از اولویت‌های کاری جهاد کشاورزی در این شهرستان است و ضروری است دولت حمایت بیشتری داشته باشند و سوبسیدهای بیشتری برای این قشر در نظر بگیرد.

اسدی پرور تصریح کرد: به طور میانگین ۱۷۰ هزار تن برنج سفید در رشت تولید می‌شود و این شهرستان تولید کننده یکی از باکیفیت برنج‌های کشور از نظر طعم و عطر محسوب می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشت به احیای آب بندان‌ها برای تامین آب مورد نیاز کشاورزان اشاره کرد و گفت: همچنین با ارتقای مکانیزاسیون سعی کردیم تا رنج تولید برنج را کاهش دهیم.

وی افزود: سال گذشته در  ۷۰ درصد از شالیزارها کشت مکانیزه انجام شد و پیش بینی می‌شود، امسال ۷۶ درصد از شالیزارهای رشت به صورت مکانیزه نشاء برنج  صورت گیرد.

اسدی پرور خاطرنشان کرد: افزایش هزینه کارگری، کشاورزان را به سمت تجهیز و نوسازی و توسعه تولید مکانیزه برنج سوق داده است.

وی در ادامه با بیان اینکه کاهش ضایعات برنج نیز یکی از راهکارهای افزایش درآمد کشاورزان است گفت: در مجموع از مزرعه تا سفره شاهد ۱۵ درصد ضایعات برنج هستیم که هشت درصد این ضایعات به دلیل فرسودگی کارخانه های شالکوبی صورت می‌گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشت اضافه کرد: شهرستان رشت ۳۶۰ کارخانه برنجکوبی دارد که ۷۰ کارخانه مدرن‌سازی شده‌اند و نوسازی مابقی نیز به تدریج در حال انجام است.

وی گفت:  این مدرن‌سازی ها منجر به کاهش ضایعات برنج و جلوگیری از نیم‌دانه شدن مقدار کمتری از برنج کشاورزان خواهد شد.

انتهای پیام