آستارا – ایرنا – تعدادی از مربیان امور تربیتی مدارس آستارا به پاس یکسال فعالیت آموزشی در فضای مجازی از سوی مسئولان محلی تجلیل شدند و دوستداران محیط زیست و نیروهای شهرداری در این شهرستان، از فضاهای سبز و محیط آرامستان‌ ۱۰ تن زباله جمع‌آوری کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا مدیر آموزش و پرورش آستارا روز یکشنبه در برنامه تجلیل از مربیان امور تربیتی در دفتر امام جمعه این شهرستان گفت: تعداد ائمه ‌جماعت حاضر در مدارس ۱۷ نفر است و  به دلیل غیرحضوری بودن کلاس‌ های درس، آموزش نماز و احکام از طریق پیام ‌رسان شاد برای دانش‌ آموزان بارگذاری می ‌شود.

سید سجاد موسوی افزود: زمان شرکت در طرح حفظ جزء سی قرآن کریم تا پایان فروردین است و تاکنون هفت ‌هزار و ۴۵۶ نفر از دانش‌آموزان دختر و پسر مدارس شهری و روستایی آستارا در طرح مذکور شرکت کرده‌ اند و این طرح در سه مرحله از سوی مدارس برگزار خواهد شد.  

امام جمعه آستارا هم در این آئین گفت: امور تربیتی آموزش و پرورش، عرصه ای بسیار وسیع است و کار کردن در آن نیاز به ذهن ‌های مبدع، خلاق و کارآفرین دارد.  

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا افزود: در وضعیت کرونایی، مربیان پرورشی با ابداع، ظرافت و نوآوری می‌توانند دانش‌آموزان را در پای فعالیت ‌های فرهنگی هنری مدارس در پیام‌ رسان شاد بنشانند.

جمع آوری ۱۰ تن زباله از شهر

شهردار آستارا روز یکشنبه در حاشیه برنامه پاکسازی فضاهای سبز گفت: امروز ۳۰ نفر از نیروهای خدمات شهری و دوستداران محیط زیست در این امر مشارکت کردند و این حرکت فرهنگی در نوار ساحلی و حاشیه جاده ها نیز اجرا خواهد شد.

جواد معیتی افزود: با وجود نصب تابلوهای شعارهای زیست محیطی و تعبیه سطل های زباله در شهر، نوار ساحلی و حاشیه جاده های آستارا، متاسفانه برخی افراد زباله و پسماند را رها می کنند.

وی اظهار کرد: طرح تفکیک زباله از مبدا از سال ۹۴ در آستارا اجرا می شود و حدود ۹ هزار خانوار یا ۹۰ درصد خانوارهای این شهر با عوامل طرح همکاری می کنند.

شهردار آستارا گفت: روزانه حدود ۶۰۰ کیلوگرم پسماند خشک از در منازل جمع آوری می شود و در شهرستان آستارا هر روز به طور میانگین ۱۲۰ تن زباله تولید و در داداش آباد در نزدیکی ساحل دریای خزر دفن می شود.

معیتی یادآور شد: آرامستان آستارا با بیش از سه هکتار وسعت دارای امکاناتی نظیر یک واحد غساله، دو واحد سردخانه، سرویس بهداشتی و چندین غرفه سنگ ‌فروشی است و بسیاری از پسماندهای جمع آوری شده، نخاله های باقیمانده از ساخت قبور بود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع شده است و مرکز آن حدود ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد.