رشت – ایرنا – استاندار گیلان با قدردانی از مردم استان در همراهی با تصمیمات این ستاد طی سال گذشته، تغییر رنگ کرونایی شهرهای استان را بیانگر ضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی عنوان و ذکر کرد : تغییر شرایط به‌معنای عدم توجه جدی به رعایت پروتکل های بهداشتی ودر پی آن رشد ابتلا و بستری بیماران است.

 به گزارش روز شنبه روابط عمومی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع ظهر امروز در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا، سال ۱۳۹۹ را به واسطه تشدید تحریم ها و جنگ اقتصادی از سوی دولت‌های استکباری و نیز شیوع کرونا سالی سخت دانست و بیان کرد: علاوه بر مشکلات ناشی از بیماری به دست اندرکاران امر سلامت مردم و اقشار مختلف از جمله اصناف و مشاغل نیز آسیب هایی وارد آمد.

وی با تصریح اینکه به سبب همراهی و همدلی مردم و تلاش کادر درمان و همت خدمتگزاران در تمامی قوا ، نیروهای مسلح و بسیج آسیب ها کمتر شد، افزود: از هدایت ها و حمایت های رهبر معظم انقلاب، تلاش ها و مدیریت های رئیس جمهوری، همکاری مسئولان قوا و نیروهای مسلح و نمایندگان آنان در استان به ویژه مردم گیلان، اصحاب رسانه، سمن ها و اصناف به واسطه همراهی موثر قدردانی می کنم.

وی به تغییر وضعیت دو شهرستان گیلان ‌که پیش از نوروزدر رنگ بندی ها آبی بودند به زرد و شهرستان رودسر به نارنجی گفت: رعایت دستورالعمل های بهداشتی در ماه های منتهی به سال گذشته به طور متوسط بیش از ۸۰ درصد بود.

 استاندار گیلان اضافه کرد: این میزان در کشور به کمتر از۶۰ درصد رسیده که در این میان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در استان گیلان کمتر از میانگین کشوری است که نگران کننده است و انتظار داریم ضمن پرهیز از شکل گیری اجتماعات، توجه به پروتکل ها مدنظر قرار گیرد.

 زارع با بیان اینکه براساس نتایج پژوهش های انجام شده توسط دانشگاه های معتبر بین المللی و کشورمان، رستوران ها یکی از مهمترین اماکن انتقال ویروس کروناست، گفت: با توجه به اینکه گیلان مقصد گردشگری مسافران است و استفاده از رستوران در گیلان نسبت به دیگر استان ها بیشتر است؛ باید نظارت دقیق بر این اماکن در تمامی شهرستان ها تشدید شده و با افرادی که دستورالعمل های ابلاغی را رعایت نمی کنند، برخورد قانونی شود.

وی با قدردانی مجدد از مشارکت رسانه‌ها در ایفای نقش آگاهی‌بخشی طی ایام تعطیلات نوروزی افزود: انتظار می‌رود این هشدار و نگرانی مبتنی بر اطلاع‌رسانی به مسافران  در راستای کوتاه کردن سفرها و بازگشت باشد و در تعطیلات و مناسبت های پیش رو به ویژه نیمه شعبان و روز طبیعت از تشکیل اجتماعات بپرهیزند.

استاندار گیلان  همچنین با تبریک اعیاد شعبانیه به‌ویژه میلاد حضرت ولیعصر (عج) اظهار داشت: نیمه شعبان، روز انتظار ظهور امیدبخش جامعه بشری است؛ امامی که پرچم عدالت، پیشرفت و تعالی را برافراشته می‌کند و به جامعه نشاط می‌بخشد.

وی با بیان اینکه انتظار فرج، عزلت‌گزینی و گوشه‌نشینی نیست، افزود: انتظار فرج، آغاز تحرک بر مبنای اندیشه، درک و شناخت جامعه است و در چنین صورتی‌ست که منتظر واقعی، معنا می یابد.

در این جلسه هریک از روسای کارگروه های ذیل ستاد استانی مدیریت کرونا به ارائه گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته پرداختند.