رضوانشهر- ایرنا- فرماندار رضوانشهر گفت: زمین لرزه‌ای به بزرگی ۳.۱ در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت یازده و ۴۱ دقیقه روز جمعه حوالی این شهرستان از توابع استان گیلان را لرزاند.

محمود قاسمی ظهر جمعه در تماس تلفنی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد، این زلزله ساعت یازده و ۴۱ دقیقه ششم فروردین و در عمق ۲۱ کیلومتری زمین  ثبت شده است.

 وی با بیان این مطلب که هنوز گزارشی از حواث احتمالی در سطح شهرستان دریافت نکرده ایم افزود: کلیه پایگاه های امداد و نجات در سطح منطقه هم اکنون در حالت آماده باش قرار گرفته اند و اعضای ستاد مدیریت بحران در این شهرستان ضمن بررسی وضعیت ماموریت مربوطه را بر عهده گرفته اند تا گزارشهای مردمی را مورد رسیدگی قرار دهند.

 فرماندار رضوانشهر خاطرنشان کرد: در صورت وقوع هرگونه حادثه احتمالی ناشی از این زلزله، موارد پس از جمع بندی اعلام خوهد شد.

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.

استان گیلان بر روی گسلهای مهمی چون گسل خزر، آستارا، رودبار، لاهیجان، جیرنده و منجیل واقع شده و زمین لرزه های تاریخی ویرانگری نیز در گذر زمان در این استان روی داده است.

رخداد زمین‌لرزه‌های تاریخی و دستگاهی و همچنین وجود گسل‌های جنبایی (قدرت حرکت) چون گسل خزر، گسل آستارا، گسل رودبار، گسل جیرنده، گسل لاهیجان در گستره گیلان همه نشان از لرزه‌خیزی بالای این استان و قرارگیری آن در زمره مناطق پرخطر از نظر مخاطرات لرزه‌ای دارد.

پیشینه لرزه خیزی گیلان نشان دهنده ثبت زمین‌لرزه‌های تاریخی و دستگاهی فراوان و تاثیرگذار در پهنه این استان است. ثبت بیش از ۵۰۰ خردلرزه با بزرگای ۱-۳ (MN) و نزدیک به ۱۵۰ زمین‌لرزه با بزرگای متوسط ۳-۵ (MN)، توسط دستگاه‌های لرزه‌نگاری از سال ۱۳۸۵ تاکنون در استان گیلان نشان از زمین‌ساخت جنبا و لرزه‌خیزی بالای این استان است.