آستارا – ایرنا – فرماندار آستارا با اشاره به حضور گردشگران و مسافران نواحی مختلف در این شهرستان، بر تشدید نظارت و پایش‌های بهداشتی بر اماکن گردشگری و اقامتی از سوی بازرسان بهداشت و ستاد خدمات سفر تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس صابر روز پنجشنبه در جلسه ستاد خدمات سفر در فرمانداری آستارا افزود: در هتل ها و مهمانپذیرها استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت می شود اما در بازار ساحلی به خوبی مراعات نمی شود.

وی بیان کرد: کادر درمان در طول یک سال گذشته تلاش زیادی برای مقابله با ویروس کرونا انجام داده و باید همه با آنها همکاری کنیم و عادی انگاری می تواند منجر به تغییر رنگ شهرستان به نارنجی و قرمز و افزایش شمار مبتلایان شود.

فرماندار آستارا ادامه داد: تعداد چادرهای مسافران در نوار ساحلی خزر کم است اما مدیران طرح های سالمسازی با همکاری شهرداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای برچیدن چادرها تذکر دهند.

وی افزود: از چند سال قبل بسیاری از مسافرکاشانه های آستارا بدون مجوز قانونی فعالیت می کنند و ساماندهی آنها با ارائه تسهیلات جزو برنامه هاست و این واحدها باید با نظارت نهادهای مرتبط فعالیت کنند.

وی بیان کرد: طرح سالمسازی صدف با همکاری اداره حفاظت محیط زیست باید ساماندهی شود و مواردی از تخریب محیط زیست در محدوده آن مشاهده شده و باید در چارچوب قانون رسیدگی شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت حدود هزار مسافرکاشانه غیرمجاز در این شهرستان، برچیدن آنها را نیازمند عزم جدی اعضای ستاد خدمات سفر دانست.

پردل امیری نژاد افزود: طبق گزارش ها یکی از مسافرخانه ها برای اقامت یک شبانه روز یک خانواده، ۱۵ میلیون ریال اجاره بها دریافت کرده و نظارت کافی بر فعالیت ها آنها با همکاری نیروی انتظامی ضروری است.

وی اظهار کرد: مسافران شهرهای نارنجی کشور در آستارا افزایش یافته است و دستورالعمل های بهداشتی در مسافرکاشانه ها رعایت نمی شود و باید نیروهای بهداشت محیط بیشتر نظارت کنند.

شیوع ویروس کرونا در جهان به صنعت گردشگری نیز خسارت زده و تنها راهکار مقابله با گسترش آن، امتناع از سفر و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.