آستارا – ایرنا – رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: بهره‌وری، اصلاح و تسهیل فرآیند تحرک‌ و تردد در ۲۴ مرز کشور به منظور رونق تجارت خارجی با همکاری دستگاه‌های مرتبط در سال جدید پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا داریوش امانی روز چهارشنبه در بازدید از پایانه مرزی آستارا افزود: مطابق تاکیدات مقام معظم رهبری، صادرات و مبادلات تجاری با کشورهای همسایه در شرایط تحریم از اهمیت خاصی برخوردار است و پیش از تعطیلات نوروز، دومین مرز رسمی ایران با کشور پاکستان افتتاح شد.

وی اظهار کرد: باید بیشترین تبادل کالا را با همسایگان خود داشته باشیم و در این راستا سازمان راهداری به عنوان واحد مدیریت مرزی نقش ویژه دارد و خوشبختانه فرآیند ورود و خروج کامیون ها و امور اداری آنها در آستارا در زمان کوتاه انجام می شود.

وی بیان کرد: در اردیبهشت ماه سال جاری جلسه شورای ساماندهی امور مرزی در مرز بازرگان برگزار و در آن جلسه ساخت تیرپارک در برخی از شهرستان های مرزی بررسی خواهد شد.

امانی ادامه داد: مرز، باید محل گذر باشد و امور اداری تردد کامیون ها باید در پس کرانه مرزها بدون دغدغه و توقف انجام شود تا کامیون های تجاری به صورت هوشمند برای مبادلات تجاری تردد کنند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: طرح ساماندهی موقت سالن مسافری پایانه مرزی آستارا به پیمانکار سپرده شده و بعد از تعطیلات نوروز اجرا خواهد شد و هموطنان و اتباع خارجی در گذر از مرز باید تکریم شوند.

او افزود: روزانه ۲۷۰ کامیون در مرز آستارا تردد می کنند و این مرز ظرفیت تردد ۵۰۰ کامیون در روز را دارد و در طرح جامع پایانه مرزی آستارا راه اندازی پایانه ها در باغی در مجاورت پل ریلی آستارا-آستارا با هدف رونق حمل و نقل ترکیبی تعریف شده و اجرای آن به زودی آغاز خواهد شد.

پل ریلی آستارا – آستارا برای اتصلا راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان در فروردین ۹۷ افتتاح شده و علاوه بر آن، در مرز زمینی آستارا با جمهوری آذربایجان نیز کامیون ها برای صادرات، واردات و ترانزیت کالاها تردد می کنند و نبود تیرپارک در آستارا سبب مشکلات ترافیکی می شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.