آستارا – ایرنا – نمایشگاه صنایع دستی عنبران به عنوان روستای ملی گلیم‌بافی و خلاقیت‌های دستی آستارا به مناسبت عید نوروز و با هماهنگی ستاد مقابله با کرونا دایر شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا روز سه شنبه در آئین افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در ورودی روستای عنبران این شهرستان گفت: لوح ثبت ملی دهکده عنبران آستارا به عنوان روستای گلیم ایران از سوی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر و در دی ماه ۹۹ رونمایی شده است.

پردل امیری نژاد ادامه داد: امروز نظیر این نمایشگاه در نقاط مختلف عنبران و در روستای مرزی باغچه سرا در قالب هشت غرفه برای بازدید و خرید شهروندان و گردشگران دایر شد و مساحت هر نمایشگاه ۴۰ متر مربع است.

او افزود: در این نمایشگاه ها حدود ۲ هزار تخته گلیم، جاجیم، ظروف سفالی، کیف دستی و مسافرتی، خورجین، تابلو فرش و مقداری لباس محلی، نازک کاری چوب و عروسک های کاموایی عرضه می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا گفت: نمایشگاه ها تا ۱۷ فروردین ماه هر صبح و عصر دایر و مراکز اطلاع رسانی و معرفی جاذبه های طبیعی و گردشگری آستارا و گیلان فعال است.

وی بیان کرد: کارگاه نازک کاری روی چوب در خیابان طبیعت عنبران برای بازدید شهروندان و گردشگران آماده است و محصولات این کارگاه، نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی را کسب کرده است.

امیری نژاد گفت: راه اندازی موزه تخصصی گلیم در یکی از خانه های سنتی روستای عنبران پیگیری می شود و در شناساندن گلیم به گردشگران داخلی و خارجی تاثیرگذار خواهد بود.

وی یادآور شد: ۲۵۰ هنرمند صنایع دستی بیمه هستند و ماهانه هفت هزار متر مربع گلیم توسط  ۷۰۰ هنرمند گلیم ‌باف روستای عنبران تولید می شود و ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای حمایت از گلیم بافان تصویب شده است.

روستای عنبران آستارا در ورودی این شهر از سوی اردبیل، به عنوان مهد گلیم آستارا شهرت دارد و بیش از ۷۰۰ گلیم باف در آن به این صنعت و هنر مشغول هستند.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.