رشت – ایرنا- پس از کشته شدن یک حفار غیر مجاز با  سنگ ۵۰ تنی در رودبار گیلان، و کشته شدن یک حفار غیر مجاز دیگر در ماه اخیر بر اثر ریزش سنگ و خاک در رضوانشهر ، این بار شش حفار غیر مجاز در شهرهای آستارا و فومن تحویل مراجع قضایی شدند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی گیلان از دستگیری سه نفر به اتهام حفاری غیر مجاز در شهرستان فومن خبر داد و افزود:برابر گزارش‌های واصله مردمی مبنی بر فعالیت غیرمجاز حفاران در مناطق ییلاقی و جنگلی روستای گرده‌اولاف، دهستان گوراب پس، موضوع برای بررسی‌های بیشتر در دستور کار پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان قرار گرفت.
محمد علی پور خاطرنشان کرد: ماموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی با همکاری پرسنل پاسگاه انتظامی دهستان پس از کسب نیابت قضایی به محل اعزام و در این عملیات موفق به دستگیری سه حفار غیرمجاز شدند.
وی همچنین ،از دستگیری سه حفار غیر مجاز در شهرستان آستارا خبر داد و اضافه کرد: این حفاران غیر مجاز نیز برابر گزارش‌های واصله مردمی مبنی بر فعالیت غیرمجاز حفاری عده‌ای در بخش حیران شهرستان مرزی آستارا، دستگیر شدند.
 فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی گیلان اظهار داشت: متهمان پس از انجام بازجویی‌های اولیه و تشکیل پرونده، برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.
علی پور،نقش مردم محلی را در اطلاع رسانی حضور حفاران غیر مجاز بسیار حائز اهمیت دانست و بر فرهنگ سازی نسبت به حفظ میراث تاریخی این سرزمین تاکید کرد.
گیلان با دارا بودن یک هزار و ۱۷۳ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، رتبه چهارم به لحاظ تراکم آثار تاریخی را در کشور دارد.