رشت – ایرنا- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به پیش بینی اداره کل هواشناسی مبنی بر افزایش دما گفت: با توجه به افزایش دما و ذوب پوشش برفی ، شهروندان و گردشگران از استقرار در حاشیه رودخانه حوضه آبریز سد سفیدرود و کانال های آبیاری خودداری کنند.

محمد جواد خانی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شرکت آب منطقه ای گیلان با توجه به افزایش دما و ذوب پوشش برفی حوضه آبریز سد سفید رود و افزایش دبی ورودی آب به مخزن سد این رودخانه، برای کنترل بهینه سیلاب های محتمل فصل بهار، دبی خروجی ۳۰ مترمکعب در ثانیه را  از بامداد فردا (سه شنبه)  برنامه ریزی کرده است.

 وی با بیان اینکه در صورت تداوم گرما  روند افزایشی دبی ورودی به سد  سفید رود افزایش می یابد ، تصریح کرد:  همچنین برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارات جانی و مالی احتمالی تمامی  شرکت‌های فعال در بستر رودخانه سفیدرود نیز نسبت به خارج کردن  ادوات و تجهیزات خود اقدام  کنند.

وی یادآور شد:  شهروندان و مسافران جهت پیشگیری از حوادث  از ورود اشخاص به حریم رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری خودداری کنند.

براساس اعلام هواشناسی از فردا( سه شنبه ) تا چهارشنبه شاهد افزایش دما و وزش باد گرم شدید در استان خواهیم بود.

 سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان از سد سفیدرود  تامین می‌شود.سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.