رشت – ایرنا – سرپرست مدیریت امور اراضی گیلان از فعالیت گشت های حفظ کاربری اراضی کشاورزی ویژه نوروز در این استان خبر داد.

فرهاد فتاحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گشت های حفظ کاربری ویژه نوروز تا پانزدهم فروردین در نوبت های کاری صبح و عصر به منظور رصد هر گونه تغییر کاربردی اراضی کشاورزی در استان گیلان فعال است.

وی با اشاره به نظارت ۱۷ گشت حفظ کاربری با ۲۲ کارشناس ویژه در گیلان  اضافه کرد: این گشت ها پایش مستمر دارند و موظفند تا در مورد هر تغییر کاربری اخطار صادر کنند.

وی بیان داشت: بر اساس قانون حفظ کاربری؛ تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی خارج از محدوده شهرها و طرحهای هادی روستاها جز در موارد ضروری ممنوع است بر اساس این محدودیت قانونی، موارد انضباطی نیز برای متخلفان در نظر گرفته شده است.

برنج محصول استراتژیک کشور و اراضی شالیزاری از منابع مهم تولید ثروت در استان گیلان است بنابراین حفظ اراضی شالیزاری حائز اهمیت بوده و از اولویت های جهاد کشاورزی است.

استان گیلان دارای ۴۰۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است، برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی ، زیتون، فندق و مرکبات عمده ترین محصولات کشاورزی گیلان هستند.

استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری است. برنج، چای، زیتون و بادام زمینی از عمده محصولات کشاورزی گیلان است.