آستارا – ایرنا – مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا گفت: ظرف یکسال گذشته هزار و ۵۶۷ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان و مراکز درمانی این شهرستان بستری شدند و تست هزار و ۵۳۸ نفر از آنها مثبت اعلام شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ دکتر فرید بصیری مقدم روز جمعه در نشست خبری در شبکه بهداشت و درمان آستارا افزود: این شهرستان از نظر رهگیری بیماری کووید ۱۹ در قالب طرح سردار سلیمانی رتبه سوم استان را دارد و برخی بیماران، مراحل ایزوله و قرنطینه را در خانه های خود سپری کردند.

وی بیان کرد: واکسیناسیون کرونا آغاز شده است و ۹۵ نفر از کادر بهداشت و درمان، جانبازان، سالمندان تحت پوشش بهزیستی و کارکنان مرکز فوریت های پزشکی آستارا واکسینه شده اند و واکسیناسیون ۱۷ نفر از بیماران ام اس هم در مرحله بعد قرار دارد.

بصیری مقدم گفت: آب و فاضلاب آستارا از نظر بهداشت با مشکلاتی مواجه است و برای رفع آن، سند راهبردی ایمنی آب در کارگروهی تدوین شده و نظیر این سند برای فاضلاب هم تدوین خواهد شد تا در اجرای طرح های آب و فاضلاب، اعتبارات لازم مطابق سند اختصاص یابد.

وی افزود: خیران حوزه سلامت در تجهیز بیمارستان آستارا نقش مهمی داشتند و خوشبختانه اقدامات شایسته آنها در اوج شیوع ویروس کرونا باعث کنترل بیماری شد و مشارکت سازمان های مردم نهاد نیز ارزشمند بود.

رئیس بیمارستان شهید بهشتی آستارا هم در این نشست از شهروندان و گردشگران خواست در ایام نوروز در خانه بمانند و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت و از دید و بازدیدها و دورهمی های خانوادگی پرهیز کنند.

حسین احمدی گفت: هر ماه به طور میانگین ۲ هزار نفر در بیمارستان شهید بهشتی پذیرش می شوند و ۳۵ درصد مراجعه کنندگان از شهرستان تالش هستند و با وجود این حجم از مراجعات، بیماری کرونا در آستارا کنترل شده است.

وی ادامه داد: تجهیزات پزشکی و درمانی به ارزش ۷۰۰ میلیارد ریال در بیمارستان شهید بهشتی آستارا موجود است و دومین دستگاه اکسیژن ساز هم با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی گیلان به زودی در بیمارستان راه اندازی خواهد شد.

وضعیت آستارا از نظر شیوع کرونا زرد است و این ویروس در دنیا خسارات جانی و مالی بر جا گذاشته و بهترین راهکار مقابله با آن، رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت های کرونایی است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.