آستارا – ایرنا – مزار شهدای آستارا با حضور مسئولان و خانواده‌های شاهد و ایثارگر بمناسبت سالروز ولادت حضرت اباالفضل (ع) و روز جانباز گلباران و آئین سنتی قره‌بایرام یا عید سیاه برای تسلی خاطر خانواده‌های عزیز از دست داده، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ امام جمعه آستارا روز پنجشنبه در آئین گلباران مزار شهدای این شهرستان گفت: مسئولان با خدمت به مردم در راه شهدا گام بردارند و در سال جدید رفع مشکلات مردم به خصوص در حوزه اقتصادی در اولویت کاری قرار گیرد.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا افزود: زیر بار ظلم و ذلت نرفتن شهدا در کربلا و دفاع مقدس، از ویژگی های مشترک این دو واقعه تاریخی است و شهدا برای احیای اسلام از جان، مال و فرزندان خود گذشتند.

وی اضافه کرد: پیروی قلبی و عملی از راه شهدا وظیفه مسلمانان و آزادگان جهان است و ما عزت، عظمت و اقتدار کشور را مدیون رواج اندیشه حسینی در ایران اسلامی هستیم. 

وی ادامه داد: ترویج فرهنگ شهادت به خصوص در بین نسل جوان باید در دستور کار باشد و بزرگترین درجه و رتبه ای که خدواند به برخی بندگان خاص عطا می کند، شهادت است. 

آستارا ۱۶۷ شهید را به نظام و انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.

برگزاری آئین سنتی قره بایرام 

مردم آستارا روز پنجشنبه، با رعایت پروتکل های بهداشتی در آرامستان شهر و روستاها حضور یافته و به خانواده ‌هایی که در سال ۹۹ عزیزان خود را از دست داده اند، تسلیت گفتند و با گذاشتن سبزه و گل بر روی قبور، برای اموات فاتحه خواندند.

حضور در بقاع متبرکه پیر قطب الدین و شیخ محمود خیوی از عارفان وارسته و بقعه امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) از دیگر رسوم اهالی شهرستان آستارا در آستانه عید نوروز است.

 آئین سنتی قره بایرام همیشه در خانه ها برگزار می شد و امسال به دلیل شرایط کرونایی، با رعایت پروتکل ها در مساجد ترتیب یافت.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.