ایسنا/گیلان رئیس شورای شهرستان رشت گفت: از نظر قانونی هیئت رئیسه فعلی می تواند تا ۱۷ دی ماه امسال باقی بماند، اما با توجه به دستور فرماندار شهرستان رشت، اقدام به برگزاری زودهنگام جلسه انتخاب هیئت رئیسه خواهیم کرد.

ابراهیم اخوان در نشست با خبرنگاران، با بیان اینکه دو سال متوالی به عنوان رئیس شورای شهرستان رشت انتخاب شدم، اظهار کرد: به زودی جلسه انتخاب هیئت رئیسه شورای شهرستان رشت برای سال چهارم برگزار خواهد شد، البته با توجه به انتخاب هیئت رئیسه به مدت یک سال، جلسه مذکور پیش از موعد برگزار می شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسه انتخاب هیئت رئیسه در ۱۷ دی ماه سال ۹۸، افزود: از نظر قانونی هیئت رئیسه فعلی می تواند تا ۱۷ دی ماه امسال باقی بماند، اما با توجه به دستور فرماندار شهرستان رشت، اقدام به برگزاری زودهنگام جلسه انتخاب هیئت رئیسه خواهیم کرد؛ البته بنده دیگر کاندیدای هیئت رئیسه نخواهم بود!

رئیس شورای شهرستان رشت، ضمن ابراز گله مندی از عدم دعوت شدن رئیس یا نماینده شورای شهرستان به جلسات فرمانداری به ویژه ستاد مقابله با کرونا از شهریورماه امسال تاکنون، تصریح کرد: متاسفانه تاکنون هیچ جلسه ای با فرماندار نداشتیم.

اخوان، حضور نماینده شورای شهرستان در جلسات بخشداری و فرمانداری را یک امر قانونی دانست و یادآور شد: طبق مواد ۱۰۳ و ۱۰۴ قانون انتخابات شوراها، استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند، در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنان هستند. همچنین در کلیه جلسات و کمیته های تخصصی مرتبط با وظایف شوراها باید نماینده شوراهای بخش، شهر و شهرستان به عنوان عضو ناظر شرکت کند.

وی با اشاره به اصل هفتم قانون اساسی مبنی بر اینکه شوراهای استان‏، شهرستان‏، شهر، بخش و روستا از ارکان‏ تصمیم گیری‏ و اداره‏ امور کشور هستند، گفت: اعضای شوراهای شهر و روستا جزو سلسله مراتب دولت محسوب نمی شوند و منتخب و رسمیت یافته مردم هستند.

رئیس شورای شهرستان رشت، با بیان اینکه اعضای شورای شهر و روستا وظیفه انتقال مسائل و مشکلات مردم به دولتمردان را دارند، عنوان کرد: مادامی که نماینده شورای شهرستان در جلسات فرمانداری شرکت نکند، نمی توانیم برای رفع مشکلات مردم کاری از پیش ببریم.

عضو شورای شهر خشکبیجار، با اشاره به عضویت ۱۴ نفر در شورای شهرستان رشت، بیان کرد: در همه شهرها و بخش های شهرستان رشت با مشکل قیر برای آسفالت معابر مواجه هستیم و مردم برای رفت و آمد دچار سختی هستند.

وی معیشت را یکی دیگر از دغدغه های مردم به ویژه در روزهای کرونایی دانست و تصریح کرد: روستاهای خمام، خشکبیجار و کوچصفهان نیز دارای مشکل حدود مرزی هستند. این مشکلات باید از سوی نماینده شورای شهرستان در جلسات فرمانداری منعکس شود تا با مصوبات قوی بتوانیم دغدغه های مردم را برطرف کنیم. در همین راستا موفق به برگزاری سه جلسه شورای شهرستان رشت در بخش ها با حضور نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی شدیم که خروجی خوبی داشت، اما متاسفانه کرونا در برگزاری این جلسات وقفه ایجاد کرد.

رئیس شورای شهر رشت، عدم حضور نماینده این شورا در جلسات فرمانداری را به منزله بی خاصیت شدن شورا دانست و گفت: به دنبال عنوان و مقام و منصب نیستیم و باید به وظایف قانونی خودم برای بهبود زندگی شهروندان بپردازیم.

اخوان با بیان اینکه ۲۹۸ شهر و روستا تحت نظر شورای شهرستان رشت است، عنوان کرد: رئیس شورای شهرستان به عنوان نماینده مردم باید در جلسات فرمانداری شرکت کند و به ارائه گزارش از وضعیت مردم بپردازد تا با تبادل اطلاعات و کمک و همکاری همه مسئولان بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم.

وی شورای شهرستان رشت را بزرگترین پارلمان محلی استان گیلان دانست و متذکر شد: اعضای شورای شهر و روستا زبان مردم هستند؛ این در حالی است که مصوبات شوراها به تنهایی قابلیت اجرایی ندارد، اما با طرح مسائل در جلسات فرمانداری مصوبات ما قوت می گیرد.

انتهای پیام