آستارا – ایرنا – رئیس هیات امنای بازار ساحلی آستارا گفت: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی، زمینه تعطیلی بازار را فراهم می‌کند و بازاریان، شهروندان و مسافران با توجه به بسته بودن فضا، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا اکبر کارگر روز جمعه در بازدید از بازار ساحلی آستارا بیان کرد: بیشتر بازاریان با ماسک و فاصله گذاری اجتماعی فعالیت می کنند اما تعدادی ماسک نمی زنند و از آنها انتظار داریم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود: قبل از شیوع کرونا همه ساله در آستانه عید نوروز، بازار شاهد حضور مشتریان بومی و غیربومی بود اما برای دومین سال پیاپی رونق سابق را ندارد و باید با رعایت بهداشت، مانع تعطیلی بازار شویم.

سیامک ضاربیان از بازاریان آستارا با اعلام اینکه ترس از کرونا میزان خریدهای نوروزی را کم کرده است، گفت: برخی مواقع حاضر به فروش اجناس خود به قیمت خرید هستیم اما مشتری در مقایسه با سال های قبل کم است.

وی ادامه داد: تنوع اجناس و قیمت مناسب و پایین پوشاک مشتریان را جذب می کند و امیدواریم با ریشه کنی بیماری کرونا دوباره رونق به بازار ساحلی برگردد.

اصغر احمدی از دیگر بازاریان جوان آستارا گفت: بسیاری از کالاها را اقساطی خریده ایم تا در آستانه نوروز با فروش آنها سود کنیم اما کرونا، وضعیت بازار را تحت شعاع قرار داده و خرید و فروش کاهش یافته است.

وی افزود: بیشتر مشتریان، شهروندان آستارا و شهرها و روستاهای اطراف تالش هستند و بازار ساحلی محل درآمد بسیاری از شهروندان آستاراست و باید با رعایت پروتکل ها، از تعطیلی کسب و کار خود مراقبت کنیم.

حسین ابوالحسنی رئیس اتاق اصناف آستارا هم از نظارت مداوم ۱۰ بازرس اتاق اصناف و صنعت، معدن و تجارت به کنترل قیمت و تخلف اصناف خبر داد و گفت: تاکنون گزارش جدی از فروش با قیمت های نامتعارف ثبت نشده است.

به گفته او طرح نظارتی نوروز ۱۴۰۰ تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد یافت و بر عرضه پوشاک، کیف و کفش، آجیل، خوار و بار، شیرینی، گوشت قرمز، مرغ و میوه و نحوه رعایت دستورالعمل های بهداشتی نظارت می شود.

ابوالحسنی از شهروندان خواست گرانفروشی، درج نشدن قیمت، صادر نشدن فاکتور و کم فروشی را با تلفن ۱۲۴ به اداره صنعت، معدن و تجارت یا با شماره ۰۱۳۴۴۸۱۹۷۶۷ به واحد بازرسی اتاق اصناف آستارا اطلاع دهند.

شهرستان گردشگرپذیر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و حدود ۶ هزار واحد تجاری که اغلب در بازار ساحلی آن متمرکز شده، در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.