آستارا – ایرنا – مسلمانان شیعه و سنی آستارا به مناسبت عید مبعث پیامبر اسلام (ص) با برگزاری آئین معنوی و نورافشانی محوطه مساجد، این مناسبت مذهبی و وحدت اسلامی خود را جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امام جمعه آستارا شامگاه چهارشنبه در مسجد محمدرسول الله (ص) این شهرستان گفت: بیست و هفتم رجب المرجب، سالروز بعثت نبی مکرم اسلام (ص) است و این روز، عید عزت و فرصتی برای یاد مشترکات دینی است.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا افزود: مبعث پیامبر اسلام بزرگترین حادثه تاریخ بشریت و نقطه عطف شیعیان و اهل سنت است و باید سنت نبی مکرم اسلام در جامعه اسلامی جاری شود.

وی اظهار کرد: برگزیده شدن حضرت محمد (ص) به عنوان پیامبر خاتم، محبت خداوند به بشر است و باید در حفظ و عمل به کتاب آسمانی او بکوشیم.
وی بیان کرد: با نزول نخستین آیه های قرآن، رسالت پیامبر (ص) برای هدایت بشریت به خداپرستی و توحید آغاز شد و خداوند با برگزیدن بهترین بنده خود به عنوان ولی و پیامبر، شریعت، احکام و بینش معنوی را عرضه کرد.
امام جمعه آستارا گفت: نبی مکرم اسلام (ص) مسلمانان را به عنوان برادران دینی همدیگر می دانست و اکنون مسلمانان بیش از هر زمان دیگر به وحدت احتیاج دارند.

حافظ نیا افزود: مسئولان در حکومت اسلامی باید با الگو قرار دادن راه پیامبر برای حل مشکلات مردم تلاش کنند و منویات مقام معظم رهبری سرلوحه کار دولتمردان باشد.
مولودی خوانی، شعرخوانی و نورافشانی از دیگر بخش های این آئین بود و مشابه این برنامه ها در تعدادی از مساجد و هیات های مذهبی آستارا با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.
شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد و ۱۷ درصد جمعیت آن را اهل سنت تشکیل می دهند.