ایسنا/گیلان رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در فصل زراعی احتمال هشدارهای تنش های آبی در استان وجود دارد.

مسعود الماسی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فصل زراعی جدید را در زمانی آغاز می‌کنیم که هشدارهای تنش های آبی را داریم، اظهار کرد: بخش کشاورزی ما هر لحظه با تنش مواجه است و با تنوع بسیار زیادش که دارد به همان نسبت با تهدید روبه رو است.

وی افزود: برای جلوگیری از مشکلات احتمالی باید آموزش را جهت کاهش ضریب خطر در اولویت قرار دهیم تا آسیب مستقیم را به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه باید توانایی ها را بیشتر کنیم و زمینه بیشتری برای امر آموزش فراهم شود، تصریح کرد: استفاده درست از پژوهش‌ها و مطالعات جدید می‌تواند با افزایش سطح آگاهی درصد آسیب را کاهش دهد.

الماسی در ادامه با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، اضافه کرد: تولید مکانیزه برنج موجب کاهش هزینه تولید برنج و مدیریت در مصرف آب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۶۷ درصد روند تولید برنج در این استان به صورت مکانیزه انجام می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال آتی به ۷۰ درصد برسد.

الماسی با اشاره به اینکه آماده‌سازی زمین شالی از زمستان‌ آغاز می‌شود، افزود: حدود ۳۵ درصد از اراضی کشاورزی گیلان شخم زمستانه زده شده اما نسبت به سال گذشته به دلیل بارش کمتر نزولات جوی، این میزان کمتر بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سال زراعی گذشته بیش از ۱۶۰هزار هکتار از اراضی برنجکاری بصورت مکانیزه با استفاده از ماشینهای نشا کار برنج کشت و حدود ۱۷۳۰۰۰هکتار نیز با کمباینهای مخصوص برنج برداشت شد.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری سطح کشت مکانیزه برنج به ۱۷۰ هزار هکتار و سطح برداشت مکانیزه به ۱۸۰ هزار هکتار ارتقا یابد.

انتهای پیام