رشت-ایرنا-استاندار گیلان با اشاره به نقش مهم امامان جمعه در تحکیم وفاق و انسجام در استان، بر لزوم حفظ وحدت و تقویت تعامل تاکید و خاطرنشان کرد: امیدبخشی به مردم و جامعه، موجب مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو و نمایش اقتدار ملی به جهانیان می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع روز چهارشنبه در همایش ائمه جمعه گیلان با حضور نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: حضرت ختمی ‌مرتبت (ص) با تحمل مشقت‌ها و دشواری‌های بسیار، بار سنگین هدایت مردم به سوی توحید و یگانگی پروردگار متعال را به دوش کشید و در این مسیر، اصلی ترین ویژگی آن حضرت، مهربانی نسبت به همه امت بود.

وی با قدردانی از همراهی های نماینده ولی فقیه در استان و همکاری های خوب امامان جمعه در سال ۱۳۹۹  افزود: در شرایطی که کشور تحت جنگ تحمیلی اقتصادی قرار دارد و شاهد اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه ملت ایران هستیم؛ همه‌گیری ویروس کرونا نیز دشواری‌های دیگری ایجاد کرد ولی در سایه همکاری با مجموعه مدیریت کشور، توانسته ایم بر تنگناها غلبه کرده و الگوی موفقی از انسجام معرفی کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان درک موقعیت خطیر کنونی توسط مردم و نمایش جلوه‌های زیبایی از همدلی و یاری همنوعان در کنار کمک به مسئولان را ارزشمند توصیف و تصریح کرد: این ایستادگی و مقاومت، برآمده از فرهنگ ایرانی – اسلامی و آموزه‌های انقلابی است و مبتنی بر همین تعالیم؛ عالی ترین جلوه های ایثار و ازخودگذشتگی را در جریان مقابله با کرونا از سوی کادر ایثارگر درمان، گروه‌های مردمی و جهادی، خیران، جوانان علاقمند به مشارکت در فعالیت های اجتماعی، هنرمندان، اصحاب رسانه و دیگر اقشار شاهد بودیم.

وی حفظ وحدت و تقویت تعامل در مقطع فعلی را مهم و ضروری دانست و با بیان اینکه با انسجام بیش از پیش و ایستادگی، پیروز میدان خواهیم بود، افزود: ائمه جمعه در توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه نقش اثرگذاری دارند و با آگاهی‌بخشی صحیح و هدایت افکار عمومی، می‌توانند زمینه‌ساز تقویت وفاق و همگرایی در استان باشند.

استاندار گیلان به ضرورت تمرکز همه ظرفیت‌های استان درجهت توسعه اشتغال و درآمدزایی اشاره و خاطرنشان کرد: همواره به همه مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران تأکید کرده ام نسبت به جذب سرمایه گذار و حمایت از آنان در چارچوب های قانونی  مشخص شده، اقدام کنند.

وی تکمیل پروژه های نیمه تمام و رصد روزانه پیشرفت آنها توسط مدیران و فرمانداران را از دیگر انتظارات خود عنوان و با اشاره به دریافت منظم و مستمر گزارش روند انجام این مهم، گفت: همه مسئولان باید به وظایف خویش عمل کرده و لحظه ای از گره گشایی مشکلات مردم و تسهیل امور، غفلت نورزند.

زارع با اشاره به اینکه نامگذاری جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان شعار سال از ابتدا به عنوان راهبرد توسعه ای در گیلان مدنظر قرار گرفت، افزود: طرح‌های متناسب با شعار سال در گیلان به عنوان اولین استان در نخستین روزهای سال تهیه شد و با تعریف ردیف‌های اعتباری و تعیین برنامه زمان بندی تکمیل، روند اجرای آنها به صورت مستمر مورد بازدید قرار می‌گیرد.

وی همچنین به برگزاری انتخابات سال آینده به عنوان مهمترین رویداد سیاسی – اجتماعی کشور خاطرنشان کرد: از آنجایی‌که جمهوری اسلامی ایران، نظامی مردمسالار و مبتنی بر اراده و خواست مردم بر مبنای شرع مقدس اسلام است؛ باید زمینه حضور پرشور و با نشاط اقشار مختلف مردم در انتخابات فراهم شود.

نماینده عالی دولت در گیلان به مبنا قرار دادن شعار راهبردی امام راحل مبنی بر اینکه “میزان رأی ملت است” و نیز بیان رهبر معظم انقلاب درخصوص اینکه “رأی مردم حق الناس است” اشاره و اظهار کرد: براین اساس، مسیر برای دست اندرکاران امر برگزاری انتخابات هم در حوزه اجرا و هم در بخش نظارت، مشخص شده است.

وی به تأکید خود به مسئولان برگزاری انتخابات و ناظران درخصوص استفاده از همه پتانسیل ها برای افزایش مشارکت در انتخابات اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مولفه های تحقق این امر، اطمینان بخشی به جامعه از سلامت و امنیت انتخابات است.

استاندار گیلان تصریح کرد: دعوت از مردم برای مشارکت حداکثری در انتخابات، آگاهی‌افزایی از اهمیت این مهم و نیز تبیین شرایط خطیر کشور مبنی بر ضرورت نمایش اقتدار ملی توسط ائمه جمعه، گروه‌های مرجع، متنفذین دینی، علمی و فرهنگی و نخبگان مورد انتظار است.

وی یکی از اصلی‌ترین راهبردهای دشمنان در جنگ نرم را القاء عدم حمایت مردم از نظام جمهوری اسلامی ارزیابی و تاکید کرد: همه ما وظیفه داریم در راستای خنثی سازی این نقشه، زمینه نمایش علاقمندی مردم به کشور، انقلاب و پایبندی به آرمان ها را نشان دهیم و این موضوع مهم؛ با امیدآفرینی و بیان دستآوردها و خدمات انجام شده به مردم، محقق می شود.

استان گیلان ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان در سراسر کشور ۲۸ خرداد ماه سال ۱۴۰۰ برگزار می شود.

نام‌نویسی نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از امروز ۲۰ اسفند ماه در سراسر کشور آغاز می شود و افراد برای نامزدی در انتخابات شوراها در ۵۵ شهر و ۲ هزار و ۱۸۶ روستای گیلان آماده می‌شوند.

 در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال ۹۸  در استان گیلان ۲ هزار و ۵۵۹ شعبه اخذ رأی اعم از هزار و ۶۵۴ شعبه روستایی و ۹۰۵ شعبه شهری دایر بود و ۲ هزار و ۲۱۴ شعبه آن ثابت و ۳۴۵ شعبه سیار بود و ۱۶۸ نامزد برای کسب ۱۳ جایگاه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی رقابت می کردند.

۴۶۵ نفر برای نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در گیلان ثبت نام کرده بودند از این تعداد ۴۱۵ نفر مرد و ۵۰ نفر زن بودند و پس از طی مراحل مختلف بررسی و استعلام، صلاحیت نهایی ۱۸۲ نفر تایید شده بود.

یک میلیون و ۹۵۸ هزار و ۴۷۳  نفر از جمعیت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری گیلان واجد شرایط اخذ رای و ۹۱ هزار و ۴۹۸ نفر رأی اولی بودند .در شهرهای گیلان در شهر رشت ۱۱ نفر، در پنج شهر هفت نفر و در ۴۹ شهر دیگر استان پنج نفر برای شوراها انتخاب می شوند و ۲ هزار و ۵۹ روستا دارای شورای سه نفره، ۹۱ روستا دارای شورای پنج نفره هستند و مردم برای انتخابات اعضای شوراهای شهر و روستا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مشارکت خواهند کرد.