رشت ایرنا- معاون امور استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در شرایط فعلی اصلاح سیاست های تجاری و ارزی در دستور کار دولت قرار گرفته و دولت گوش شنوایی برای شنیدن صدای فعالان اقتصادی دارد.

مظفر علیخانی سه شنبه شب در همایش تجلیل از صادر کنندگان برتر استان گیلان در رشت  با اشاره به مشکلات تولید کنندگان، صادر کنندگان و فعالان اقتصادی افزود: درچند سال اخیراین قشر  از یکسو با مشکلات ناشی از تحریم ها، کرونا و نیز مسائل مشکلات ساختاری و بی ثباتی در سیاست های اقتصادی و تجاری روبرو بوده اند و از سوی دیگر ظرف کمتر از دو سال ۳۰۰ بخشنامه صادر گردیده که هم صادر کنندگان با چالش روبرو شده و هم مجریان قانون با بلاتکلیفی و چالش دست و پنجه نرم کردند.

وی تصریح کرد: صادر کنندگان با اعتبار، تجربه و وزن بین المللی خود،  مدیریت و سیاست های مویرگی شان در شرایطی که دولت فروش نفت اش به کمتر از هشت میلیارد دلار کاهش یافته و برای برگشت ارز به کشور با چالش های فراوانی روبروست، این صادر کنندگان هستند که با هر مشقتی تولید و صادر کردند و ارز را به چرخه کشور باز گردانده و مدیریت کردند و امروز ما در عرصه جهانی سر ما بالاست و باید به عنوان افسران عرصه جنگ اقتصادی از آنها نام برد.

وی اظهار کرد: ادامه این مسیر نیازمند الزاماتی است که از جمله آنها بهبود محیط کسب و کار، اصلاح سیاست های ارزی و تجاری است.

علیخانی با تاکید بر ضرورت شفاف بودن استراتژی کشور در توسعه صادرات افزود: مطالعات انجام شده نشان می دهد که برای دسترسی به مواد اولیه، هم اینک در دسترسی به سرمایه در گردش با مشکل روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه اولین گام برای ورود به بازارهای صادراتی ویزاست که در این زمینه هم با چالش روبرو هستیم،  ادامه داد: نمی شود که هزینه های بسیار سنگینی را  برای کشورهای همسایه در بعد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی صرف کنیم و همین کشورها برای ویزا و یا صادرات کالاهای ما تعرفه های بالایی را وضع کنند.

علیخانی خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی ما نیازمند همدلی، همکاری بین بخش خصوصی و دولتی و حاکمیت هستیم و همه باید در راستای رفع آنها کمک کنیم.

وی تاکید کرد: بخش خصوصی وظایفی دارد و باید دیپلماسی سیاسی در کنار دیپلماسی اقتصادی قرار بگیرد و  دولتمردان، وزارت امور خارجه، نمایندگی و تشکل های مختلف و اتاق ایران باید در کنار هم قرا گیرند و بستر لازم نیز با دیپلماسی سیاسی و اقتصادی مناسب فراهم شود تا از طریق پیوندمان با دنیا و کنار هم قرار گرفتن تولید و عرضه بتوانیم سهم بیشتری از بازارها را برای کشورمان به ارمغان بیاوریم.

علیخانی با یادآوری خدمات صادر کنندگان به کشور اظهار داشت: آنچه که صادرکنندگان را دچار تکدر خاطر کرده این است که صادر کنندگان با تلاش و زحمت بسیار درآمد ارزی حاصل از صادرات را به کشور برگردانند از سویی صادر کنندگان، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی ما در خدمت این مرز و بوم بوده و با پرداخت مالیات به دولت در اداره کشور کمک می کنند و از سوی دیگر با تولید اشتغال آرامش را به جامعه ارزانی می کنند طبیعی است که در چنین شرایطی با ادبیات نازیبا با آنان برخورد شود، ناراحت می شوند.

علیخانی گفت: در شرایط کنونی برای برون رفت از مشکلات موجود باید از دیپلماسی اقتصادی و تجاری استفاده کنیم و از سوی دیگر باید مراودات مان را برای توسعه صادرات برقرار و از موافقتنامه های تجارت آزاد و ترجیحی استفاده کنیم زیرا تجارت جاده دو طرفه است و اگر بخواهیم محصولات مان را صادر کنیم باید اجازه صادرات تولیدات آنها را به کشورمان نیز بدهیم و در چنین شرایطی صادر کننده می تواند مسیر  گفت و گو را در کشور دیگر باز کند.

وی گفت:  در شرایط کرونایی اتاق ایران با محوریت کمیسیون ای سی تی نمایشگاه مجازی ایران را طراحی کرد که دستگاههای مختلف حمایت کردند و فضای ارزشمندی را برای بازاریابی و بازارسازی ومعرفی محصولات مان به اقصی نقاط دنیا ایجاد کردند.